W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa – „czadowe lekcje” w szkołach

07.12.2021

Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa – „czadowe lekcje” w szkołach

W listopadzie 2021 r. w Zespołach Szkół w Biskupcu, Dobrym Mieście i Olsztynku oraz
w Zespole Szkół Rolniczych w Smolalnach,  funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie wspólnie z Przedstawicielami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie przeprowadzili zajęcia na temat bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Głównym tematem spotkań było omówienie zagrożeń związanych z niewłaściwym użytkowaniem pieców na paliwo stałe lub gazowe oraz nieprawidłowym korzystaniem przewodów kominowych
i wentylacyjnych.  Przedstawiono przyczyny powstawania sytuacji podczas których dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla, jak im zapobiegać oraz jak postępować w przypadku zagrożenia związanego z jego emisją. Omówiono również zagrożenia związane z nagromadzeniem sadzy w przewodach kominowych.

 Odbiorcą zajęć było ok. 320 uczniów klas pierwszych.  Na zakończenie każdego z czterech spotkań przeprowadzono konkurs wiedzy przekazanej podczas zajęć, a zwycięzców nagrodzono upominkami w postaci czujników dymu.

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

RADZIMY!
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
 

Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!


ZAMONTUJ W SWOIM DOMU CZUJKĘ TLENKU WĘGLA!!!

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}