W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla kandydatów do służby w Państwowej Straży Pożarnej

NABÓR DO SŁUŻBY W PSP – PRAWO

W dniu 01 października 2021r. weszło w życie Rozporządzenie MSWiA z dnia 23 września 2021rw sprawie postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

 

Wyciąg z Ustawy o PSP (zmiana Dz.U. z 2021 poz. 1940),

 


Art. 28 [Nabór do służby, wymagane kwalifikacje kandydata]

1. Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.

2. Nabór do służby w Państwowej Straży Pożarnej jest otwarty i konkurencyjny.

3. Nabór do służby w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczyna się z chwilą publikacji ogłoszenia o planowanym postępowaniu kwalifikacyjnym.

4. Przyjęcie kandydata do służby w Państwowej Straży Pożarnej poprzedza postępowanie kwalifikacyjne, które zarządza i prowadzi kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Postępowanie kwalifikacyjne ma na celu ustalenie, czy kandydat spełnia warunki przyjęcia do służby w Państwowej Straży Pożarnej, oraz określenie jego kwalifikacji, kompetencji, predyspozycji i przydatności do pełnienia tej służby.

5. Postępowanie kwalifikacyjne składa się z następujących etapów:

1)  ocena złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym;

2)  test sprawności fizycznej;

3)  rozmowa kwalifikacyjna;

4)  ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej.

6. Kandydat ubiegający się o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany dostarczyć przed przystąpieniem do testu sprawności fizycznej zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

7. W przypadku gdy nabór do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej jest prowadzony na stanowisko wymagające szczególnych predyspozycji i umiejętności, kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej może zarządzić przeprowadzenie następujących dodatkowych etapów postępowania kwalifikacyjnego:

1)  test wiedzy;

2)  test kompetencyjny;

3)  sprawdzian lęku wysokości (akrofobia);

4)  sprawdzian z pływania.

8. Przeprowadzenie dodatkowych etapów postępowania kwalifikacyjnego, o których mowa w ust. 7, kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej może zarządzić po ocenie złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym, a przed ustaleniem zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej.

9. Z udziału w teście wiedzy wyklucza się kandydata do służby w Państwowej Straży Pożarnej, który podczas testu:

1)  korzysta z pomocy innych osób;

2)  posługuje się urządzeniami służącymi do przekazywania lub odbioru informacji lub korzysta z materiałów pomocniczych, które nie zostały dopuszczone przez komisję do wykorzystania;

3)  rażąco zakłóca przebieg testu w sposób inny niż określony w pkt 1 i 2.

10. Postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydata kończy się z chwilą uzyskania przez kandydata negatywnego wyniku z któregokolwiek z etapów postępowania kwalifikacyjnego lub nieprzystąpienia przez kandydata do któregokolwiek z etapów postępowania kwalifikacyjnego, wymienionych w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym.

11. Po zakończeniu etapu, o którym mowa w ust. 5 pkt 4, komisja przedkłada kierownikowi jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej listę kandydatów do przyjęcia do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

12. Postępowanie kwalifikacyjne kończy się zatwierdzeniem przez kierownika jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej listy kandydatów do przyjęcia do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

13. Informację o wyniku zakończonego postępowania kwalifikacyjnego kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej zamieszcza niezwłocznie na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej oraz na tablicy ogłoszeniowej w jej siedzibie.

14. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia:

1)  zakres informacji o planowanym postępowaniu kwalifikacyjnym oraz sposób podawania ich do wiadomości publicznej,

2)  organizację i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego,

3) 4) dokumenty wymagane od kandydata do służby i ich wzory,

4)  zakres testu sprawności fizycznej,

5)  sposób dokonywania oceny kandydatów oraz preferencje z tytułu posiadanego przez nich wykształcenia, wyszkolenia lub posiadanych umiejętności

- biorąc pod uwagę potrzebę obiektywnego sprawdzenia przygotowania i przydatności kandydata do służby.

Powyższe zapisy Ustawy uszczegółowiono w  Rozporządzeniu MSWiA z dnia 23 września 2021r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2021 poz. 1772) – obowiązuje od 01 października 2021r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI W SPRAWIE POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO O PRZYJĘCIE DO SŁUŻBY W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

z dnia 23 września 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1772)

Na podstawie art. 28 ust. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 11231610 i 2112 oraz z 2021 r. poz. 464 i 1728) zarządza się, co następuje:

§ 1 Rozporządzenie określa:

 1) zakres informacji o planowanym postępowaniu kwalifikacyjnym oraz sposób podawania ich do wiadomości publicznej;

2)  organizację i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego;

3)  dokumenty wymagane od kandydata do służby i ich wzory;

4)  zakres testu sprawności fizycznej;

5)  sposób dokonywania oceny kandydatów do służby oraz preferencje z tytułu posiadanego przez nich wykształcenia, wyszkolenia lub posiadanych umiejętności.

§ 2

1. Ogłoszenie o postępowaniu kwalifikacyjnym, zwane dalej „ogłoszeniem”, udostępnia się w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie podmiotowej danej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w siedzibie tej jednostki w miejscu ogólnie dostępnym, a także we właściwym miejscowo powiatowym urzędzie pracy.

2. Udostępnienie ogłoszenia może nastąpić także za pośrednictwem innych środków masowego przekazu, instytucji zajmujących się pośrednictwem pracy, a także na stronie internetowej danej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.

§ 3

1. Ogłoszenie zawiera informacje o:

1)  nazwie stanowiska, na które jest prowadzone postępowanie kwalifikacyjne;

2)  liczbie stanowisk, na które jest prowadzone postępowanie kwalifikacyjne;

3)  miejscu pełnienia służby;

4)  rodzaju rozkładu czasu służby;

5)  wymaganiach, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej „ustawą”, oraz preferencjach z tytułu posiadanego przez kandydata wykształcenia, wyszkolenia lub posiadanych umiejętności;

6)  wymaganych dokumentach;

7)  etapach postępowania kwalifikacyjnego wraz z podaniem ich kolejności i przebiegu;

8)  systemie punktacji, z uwzględnieniem preferencji z tytułu posiadanego wykształcenia, wyszkolenia lub posiadanych umiejętności, w tym o spełnieniu wymagań niezbędnych do zajmowania stanowiska, na które jest prowadzone postępowanie kwalifikacyjne;

9)  miejscu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących postępowania kwalifikacyjnego;

10)  miejscu i terminie składania wymaganych dokumentów;

11)  sposobie postępowania z dokumentami kandydata, który nie zakwalifikował się do kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego;

12)  innych istotnych danych niezbędnych do właściwego prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego.

2. Termin składania wymaganych dokumentów nie może być krótszy niż 14 dni kalendarzowych od dnia udostępnienia ogłoszenia.

§ 4

1. Niezwłocznie po udostępnieniu ogłoszenia kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której jest planowane przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego, zwany dalej „przełożonym właściwym w sprawie postępowania”, powołuje komisję, która przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne, zwaną dalej „komisją”, i wyznacza jej przewodniczącego.

2. W skład komisji wchodzi co najmniej trzech członków, w tym przedstawiciel komórki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie spraw kadrowych.

3. W skład komisji mogą wchodzić pracownicy lub strażacy z innej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej niż jednostka, która przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne.

4. Komisja dokonuje oceny złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym, przeprowadza test sprawności fizycznej, rozmowę kwalifikacyjną oraz dodatkowe etapy postępowania, o których mowa w art. 28 ust. 7 ustawy, jeżeli zostało zarządzone ich przeprowadzenie.

§ 5

1. Kandydat, w terminie wskazanym w ogłoszeniu, składa:

1)  podanie o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;

2)  zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych, o którym mowa w art. 28 ust. 6 ustawy.

2. Kandydat, w terminie wskazanym w ogłoszeniu, może złożyć zaświadczenie o uzyskanych wynikach z testu sprawności fizycznej, ze sprawdzianu lęku wysokości (akrofobii) oraz ze sprawdzianu z pływania, które pozostają ważne przez okres 6 miesięcy od dnia zakończenia danego etapu postępowania kwalifikacyjnego, jeżeli przełożony właściwy w sprawie postępowania podejmie decyzję o możliwości ich wykorzystania w postępowaniu kwalifikacyjnym.

3. Zaświadczenie o uzyskanych wynikach uznaje się za ważne, jeżeli w dniu zakończenia testu sprawności fizycznej nie upłynął termin ważności, o którym mowa w ust. 2.

4. Kandydat zakwalifikowany do rozmowy kwalifikacyjnej, w terminie wskazanym w ogłoszeniu, składa:

1) kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, o ile wcześniej kandydat pozostawał w stosunku pracy lub służby;

2) kopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie, wyszkolenie lub posiadane umiejętności;

3) zaświadczenie o udziale w działaniach ratowniczo‑gaśniczych lub w ćwiczeniach organizowanych przez jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, o ile kandydat jest członkiem ochotniczej straży pożarnej, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

§ 6

1. Po złożeniu przez kandydata podania, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, komisja nadaje kandydatowi numer identyfikacyjny oraz zakłada dla niego arkusz indywidualnej oceny kandydata, w którym dokumentuje wyniki osiągane przez niego w poszczególnych etapach postępowania kwalifikacyjnego.

2. Niezbędne elementy arkusza indywidualnej oceny kandydata stanowią:

1)  numer identyfikacyjny kandydata;

2) posiadane wykształcenie, wyszkolenie lub posiadane umiejętności, za które kandydatowi przyznano punkty w postępowaniu kwalifikacyjnym;

3)  określenie miejsca i daty przeprowadzenia testu sprawności fizycznej, z podaniem uzyskanego wyniku;

4) określenie daty przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej;

5) liczba punktów uzyskana z oceny poszczególnych kryteriów ocenianych w rozmowie kwalifikacyjnej;

6) ogólna liczba punktów przyznanych kandydatowi za rozmowę kwalifikacyjną;

7) informacja o pozostałych etapach postępowania kwalifikacyjnego i o uzyskanych wynikach;

8) wskazanie członków komisji i ich podpisy.

§ 7

1. Ocena złożonych dokumentów polega na sprawdzeniu spełnienia przez kandydata wszystkich wymogów określonych w ogłoszeniu. Kandydat, który nie spełni wymogów określonych w ogłoszeniu, nie jest dopuszczony do dalszych etapów postępowania kwalifikacyjnego.

2. Posiadane wykształcenie, wyszkolenie lub posiadane umiejętności są oceniane w systemie punktowym. Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania wynosi 60.

3. System punktowy stosowany do oceny preferencji z tytułu posiadanego przez kandydatów wykształcenia, wyszkolenia lub posiadanych umiejętności jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

§ 8 

Przed rozpoczęciem etapów postępowania kwalifikacyjnego, o których mowa w art. 28 ust. 5 pkt 2 i 3 oraz ust. 7 ustawy:

1)  kandydat okazuje dokument potwierdzający jego tożsamość;

2) komisja zapoznaje kandydata z celem, zakresem i ze sposobem przeprowadzania danego etapu postępowania kwalifikacyjnego oraz ze sposobem jego oceniania.

§ 9

1. Przedkładane zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w art. 28 ust. 6 ustawy, musi zostać wystawione nie później niż 30 dni przed dniem przystąpienia do testu sprawności fizycznej.

2. W trakcie przeprowadzania testu sprawności fizycznej jest obecna osoba, która posiada kwalifikacje do udzielania co najmniej kwalifikowanej pierwszej pomocy.

§ 10

1. Test sprawności fizycznej składa się z prób sprawnościowych oraz z próby wydolnościowej. Próby sprawnościowe oraz próbę wydolnościową przeprowadza się i ocenia w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy, z wyłączeniem punktów preferencyjnych przyznawanych w zależności od grupy wiekowej.

2. Test sprawności fizycznej dla kandydatów na stanowiska związane z bezpośrednim udziałem w działaniach ratowniczo‑gaśniczych obejmuje:

1) podciąganie się na drążku;

2) bieg po kopercie;

3) próbę wydolnościową.

3. Test sprawności fizycznej dla kandydatów na pozostałe stanowiska służbowe obejmuje:

1) w przypadku mężczyzn - próby, o których mowa w ust. 2;

2) w przypadku kobiet:

a)  rzut piłką lekarską,

b) bieg po kopercie,

c) próbę wydolnościową.

4. Kandydat może podejść do każdej z prób dwukrotnie. Podejście drugie może nastąpić wyłącznie w dniu, w którym przeprowadzono pierwsze podejście do danej próby. Do oceny ogólnej zostaje wybrany korzystniejszy wynik podejścia uzyskany przez kandydata.

§ 11

1. Wynik końcowy testu sprawności fizycznej oblicza się jako średnią arytmetyczną punktów uzyskanych w ramach każdej z prób. Wynik końcowy podaje się z zaokrągleniem do dwóch miejsc po przecinku.

2. Test sprawności fizycznej uznaje się za zaliczony w przypadku zaliczenia każdej z prób oraz osiągnięcia wyniku końcowego dla mężczyzn - co najmniej 50 punktów, a dla kobiet - co najmniej 46 punktów.

3. W przypadku gdy liczba kandydatów, którzy zaliczyli test sprawności fizycznej, jest mniejsza od liczby stanowisk, na które jest prowadzony nabór, można obniżyć minimalny do osiągnięcia wynik końcowy testu sprawności fizycznej do 41 punktów.

4. Wyniki, o których mowa w § 5 ust. 2, mogą być wykorzystane w trakcie innego postępowania kwalifikacyjnego w tej samej lub innej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, o ile zaliczony test sprawności fizycznej wykazany w zaświadczeniu odpowiada stanowisku, na które jest prowadzone postępowanie kwalifikacyjne.

§ 12

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ocenie podlegają:

1) autoprezentacja kandydata, w tym wskazanie zainteresowań, doświadczeń i osiągnięć oraz oczekiwań związanych ze służbą w Państwowej Straży Pożarnej;

2) kompetencje społeczne niezbędne do służby w Państwowej Straży Pożarnej oraz ich wpływ na motywację kandydata do podjęcia służby w Państwowej Straży Pożarnej;

3) umiejętność komunikacji, w tym przekazywania, odbierania i rozumienia informacji oraz jasnego i wyrazistego formułowania wypowiedzi.

§ 13

1. Po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej każdy z członków komisji odrębnie ocenia kandydata.

2. Członek komisji za każdy z elementów rozmowy kwalifikacyjnej, o których mowa w § 12, może przyznać kandydatowi maksymalnie 10 punktów.

3. Liczbę punktów uzyskanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej ustala się na podstawie średniej arytmetycznej liczby punktów przyznanych przez członków komisji z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

4. Pozytywny wynik z rozmowy kwalifikacyjnej osiąga kandydat, który uzyska co najmniej 16 punktów ustalonych w sposób określony w ust. 3.

§ 14

1. Podczas testu wiedzy ocenie podlega znajomość przez kandydata problematyki związanej z funkcjonowaniem ochrony przeciwpożarowej i Państwowej Straży Pożarnej oraz z zadaniami na stanowisku, którego dotyczy postępowanie kwalifikacyjne.

2. Test wiedzy składa się z 20 zadań zamkniętych i trwa 25 minut.

3. W przypadku przeprowadzenia testu wiedzy przez kierowników jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej zadania testowe opracowuje komórka organizacyjna realizująca zadania w zakresie spraw kadrowych danej jednostki.

4. W przypadku przeprowadzenia testu wiedzy przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej zadania testowe opracowuje komórka organizacyjna realizująca zadania w zakresie spraw kadrowych właściwej komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

5. Zadania testowe zawierają cztery propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Za odpowiedź prawidłową kandydatowi przyznaje się 1 punkt. W przypadku nieudzielenia odpowiedzi, udzielenia odpowiedzi nieprawidłowej albo udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi na zadanie testowe kandydatowi nie przyznaje się punktu.

6. Pozytywny wynik z testu wiedzy osiąga kandydat, który uzyska co najmniej 11 punktów.

§ 15

1. Podczas testu kompetencyjnego ocenie podlegają posiadane szczególne predyspozycje kandydata ze względu na charakter stanowiska, na które jest prowadzone postępowanie kwalifikacyjne.

2. Test kompetencyjny trwa do 35 minut.

3. W trakcie przeprowadzania testu kompetencyjnego bada się następujące kompetencje:

1)  planowanie i organizacja pracy;

2)  zdolność analitycznego myślenia;

3)  wykorzystywanie posiadanych umiejętności z zakresu zadań wykonywanych na stanowisku, na które jest prowadzone postępowanie kwalifikacyjne, z uwzględnieniem:

a)  znajomości obowiązujących aktów prawnych, związanych z realizacją zadań na danym stanowisku,

b)  zasobu wiadomości i umiejętności pozwalających na wywiązywanie się z obowiązków i realizacji zadań służbowych na danym stanowisku.

4. Na każdą z badanych kompetencji przypada po pięć zadań zamkniętych zawierających trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Za odpowiedź prawidłową kandydatowi przyznaje się 1 punkt.

5. W przypadku nieudzielenia odpowiedzi, udzielenia odpowiedzi nieprawidłowej albo udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi na zadanie testowe kandydatowi nie przyznaje się punktu.

6. Pozytywny wynik z testu kompetencji osiąga kandydat, który uzyska co najmniej połowę możliwych do otrzymania punktów.

§ 16

Sprawdzian lęku wysokości (akrofobii) uznaje się za zaliczony, jeżeli asekurowany kandydat samodzielnie wszedł na wysokość 20 m na drabinę ustawioną pod kątem 75° i zszedł z niej.

§ 17

Sprawdzian z pływania uznaje się za zaliczony, jeżeli kandydat przepłynął 50 m dowolnym stylem w czasie do 90 sekund.

 

§ 18

1. Po zakończeniu etapów postępowania kwalifikacyjnego, o których mowa w art. 28 ust. 5 pkt 1-3 i ust. 7 ustawy, komisja sporządza arkusz zbiorczej oceny kandydatów, który przedkłada, wraz z arkuszami indywidualnych ocen kandydata, przełożonemu właściwemu w sprawie postępowania.

2. Arkusz zbiorczej oceny kandydatów zawiera:

1)  numery identyfikacyjne kandydatów;

2)  imiona i nazwiska kandydatów;

3)  liczbę punktów preferencyjnych, uzyskanych z tytułu posiadanego przez kandydata wykształcenia, wyszkolenia lub posiadanych umiejętności;

4)  liczbę punktów uzyskanych przez kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym w wyniku rozmowy kwalifikacyjnej;

5)  liczbę punktów uzyskanych przez kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym z testu wiedzy;

6)  liczbę punktów uzyskanych przez kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym z testu kompetencyjnego;

7)  łączną liczbę punktów uzyskanych przez kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym, o których mowa w pkt 3-6;

8)  wskazanie członków komisji i ich podpisy.

§ 19

1. Do komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych na badanie lekarskie w celu orzeczenia zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej kieruje się kandydatów, którzy uzyskali najwyższą łączną liczbę punktów w etapach postępowania kwalifikacyjnego, o których mowa w § 7 ust. 2§ 12§ 14 i § 15, z uwzględnieniem liczby stanowisk, na które jest prowadzone to postępowanie kwalifikacyjne.

2. W przypadku gdy komisja lekarska lub odwoławcza komisja lekarska orzeknie, że kandydat jest niezdolny do służby w Państwowej Straży Pożarnej, na badania lekarskie kieruje się kolejnego kandydata z najwyższą łączną liczbą punktów uzyskanych w etapach postępowania kwalifikacyjnego, o których mowa w § 7 ust. 2§ 12§ 14 i § 15.

§ 20

Do postępowań kwalifikacyjnych rozpoczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

§ 21

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2021 r.2)

 

 

 

 

 

WYCIĄG Z

ROZPORZĄDZENIA

MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1

z dnia 27 października 2005 r.

w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania okresowych profilaktycznych badań lekarskich oraz okresowej oceny sprawności fizycznej strażaka Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1123, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

ZAŁĄCZNIK Nr  3  10

SPOSÓB PRZEPROWADZENIA PRÓBY WYDOLNOŚCIOWEJ

Wymagania ogólne

Próbę wydolnościową przeprowadza się w ubiorze i obuwiu sportowym w pomieszczeniu zamkniętym o utwardzonej nawierzchni. Strażak do każdej z prób podchodzi tylko raz. Wyjątek stanowi awaria sprzętu, urządzeń pomiarowych lub zewnętrzne zakłócenie próby.

Opis próby wydolnościowej

Próba wydolnościowa (Beep test) polega na bieganiu między dwoma znacznikami (liniami), oddalonymi od siebie o 20 metrów w określonym, stale rosnącym tempie. Szerokość toru wynosi 1,5 m. Tempo nadaje sygnał dźwiękowy, podczas trwania którego strażak musi znajdować się poza wyznaczoną linią dwiema nogami. Jeżeli strażak dotrze do linii przed sygnałem, powinien zatrzymać się za nią i ruszyć do kolejnego odcinka po usłyszeniu sygnału.

Koniec testu następuje w momencie, gdy strażak dwukrotnie nie przebiegnie kolejnych 20 metrów w wyznaczonym czasie lub dwukrotnie pod rząd wystartuje do kolejnych odcinków przed sygnałem.

Ostateczny wynik to liczba rozpoczętego poziomu oraz liczba pełnych przebiegniętych 20-metrówek na tym poziomie (np. 10 - 9), gdzie 10 oznacza poziom, a 9 - numer 20-metrowego odcinka.

Liczba odcinków

1

odc.

2

odc.

3

odc.

4

odc.

5

odc.

6

odc.

7

odc.

8

odc.

9

odc.

10

odc.

11

odc.

12

odc.

Czas odcinka

(s)

Poziom

Przebiegnięty dystans (m)

1

20

40

60

80

100

120

140

         

9,0

2

160

180

200

220

240

260

280

300

       

8,0

3

320

340

360

380

400

420

440

460

       

7,5

4

480

500

520

540

560

580

600

620

640

     

7,2

5

660

680

700

720

740

760

780

800

820

     

6,8

6

840

860

880

900

920

940

960

980

1000

1020

   

6,5

7

1040

1060

1080

1100

1120

1140

1160

1180

1200

1220

   

6,2

8

1240

1260

1280

1300

1320

1340

1360

1380

1400

1420

1440

 

6,0

9

1460

1480

1500

1520

1540

1560

1580

1600

1620

1640

1660

 

5,7

10

1680

1700

1720

1740

1760

1780

1800

1820

1840

1860

1880

 

5,5

11

1900

1920

1940

1960

1980

2000

2020

2040

2060

2080

2100

2120

5,3

12

2140

2160

2180

2200

2220

X

X

X

X

X

X

X

5,1

ZAŁĄCZNIK Nr  4  11

SPOSÓB PRZEPROWADZENIA TESTU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ

Wymagania ogólne

Próby sprawnościowe testu sprawności fizycznej przeprowadza się w ubiorze i obuwiu sportowym w pomieszczeniu zamkniętym o utwardzonej nawierzchni. Strażak do każdej z prób podchodzi tylko raz. Wyjątek stanowi awaria sprzętu, urządzeń pomiarowych lub zewnętrzne zakłócenie próby.

Test sprawności fizycznej dla strażaków (mężczyzn i kobiet) biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych obejmuje:

1) podciąganie się na drążku;

2) bieg po kopercie;

3) próbę wydolnościową.

Test sprawności fizycznej dla pozostałych strażaków obejmuje:

1) w przypadku mężczyzn - próby jak dla strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych;

2) w przypadku kobiet:

a) rzut piłką lekarską,

b) bieg po kopercie,

c) próbę wydolnościową.

I. 

Podciąganie się na drążku

Drążek jest umieszczony na wysokości doskocznej, pozwalającej na swobodny zwis ciała, bez dotykania podłoża. W przypadku braku możliwości doskoczenia do drążka, strażak ma prawo do uzyskania pomocy osób przeprowadzających test sprawności fizycznej.

Strażak zajmuje pozycję w zwisie na drążku (nachwytem lub podchwytem) o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych. Na komendę "start" podciąga się, tak aby broda znalazła się powyżej drążka i wraca do pozycji wyjściowej, następnie ponawia ćwiczenie. Oceniający głośno podaje liczbę zaliczonych podciągnięć.

Jeżeli strażak nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem, np. nie podciągnie się na drążku do wymaganej pozycji lub nie wróci do zwisu na drążku o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych, oceniający powtarza ostatnią liczbę prawidłowo zaliczonych podciągnięć.

Podczas wykonywania ćwiczenia jest dozwolona praca tułowia i nóg.

Wynikiem końcowym jest liczba prawidłowo zaliczonych podciągnięć.

II. 

Rzut piłką lekarską

Strażak ustawia się przed linią, przodem do kierunku rzutu. Unosi piłkę o wadze 2 kg oburącz za głowę i wykonuje rzut. Odległość rzutu wyznacza punkt, w którym piłka zetknęła się z podłożem.

Przekroczenie linii w momencie wykonania rzutu lub bezpośrednio po rzucie, a przed kontaktem piłki z podłożem, powoduje niezaliczenie próby.

III. 

Bieg po kopercie

Konkurencja jest przeprowadzana na polu prostokąta o wymiarach 3 x 5 m, na którym w wyznaczonych miejscach (naklejone z taśmy o szerokości 5 cm krzyże mają wymiary 20 x 20 cm) ustawia się tyczki o wysokości 160-180 cm - podstawa tyczki w całości musi zakrywać naklejony krzyż (sposób rozmieszczenia tyczek przedstawia rysunek).

Sposób przeprowadzenia konkurencji: strażak na komendę "na miejsca" podchodzi do linii startu i zajmuje pozycję startową. Na komendę "start" strażak rozpoczyna bieg zgodnie z oznaczonym na rysunku kierunkiem (A-B-E-C-D-E-A), omijając tyczki od strony zewnętrznej. Strażak pokonuje trasę trzykrotnie. Podczas wykonywania próby obowiązuje całkowity zakaz chwytania i przytrzymywania stojących tyczek. W przypadku przewrócenia lub przesunięcia tyczki z punktu jej ustawienia, strażak musi ją ustawić na wcześniej zajmowanym miejscu i dopiero kontynuować bieg. W przypadku nieustawienia tyczki na wcześniej zajmowanym miejscu i kontynuowaniu biegu, strażakowi przerywa się próbę i uznaje się ją jako niezaliczoną. Strażak może popełnić 1 falstart, kolejny go dyskwalifikuje. Wynikiem końcowym jest czas pokonania ćwiczenia, z dokładnością do 0,01 sekundy.

wzór

Rysunek

 

TABELA PUNKTOWA

(przeliczenie uzyskanych wyników na punkty)

LICZBA

PUNKTÓW

Podciąganie się na drążku

(liczba powtórzeń)

Rzut piłką lekarską 2 kg

(odległość w metrach)

Bieg po kopercie

(czas w sekundach)

Beep test

(poziom - liczba odcinków)

75

26

10,00

22,00

12 - 5

74

25

9,90

22,05

12 - 4

73

24

9,80

22,10

12 - 3

72

23

9,70

22,15

12 - 2

71

22

9,60

22,20

12 - 1

70

21

9,50

22,25

11 - 12

69

20

9,40

22,30

11 - 11

68

19

9,30

22,35

11 - 10

67

18

9,20

22,40

11 - 9

66

17

9,10

22,45

11 - 8

65

16

9,00

22,50

11 - 7

64

 

8,90

22,55

11 - 6

63

15

8,80

22,60

11 - 5

62

 

8,70

22,65

11 - 4

61

14

8,60

22,70

11 - 3

60

 

8,50

22,75

11 - 2

59

 

8,40

22,80

11 - 1

58

13

8,30

22,85

10 - 11

57

 

8,20

22,90

10 - 10

56

 

8,10

22,95

10 - 9

55

12

8,00

23,00

10 - 8

54

   

23,05

10 - 7

53

 

7,90

23,10

10 - 6

52

   

23,15

10 - 5

51

 

7,80

23,20

10 - 4

50

11

 

23,25

10 - 3

49

 

7,70

23,30

10 - 2

48

   

23,35

10 - 1

47

 

7,60

23,40

9 - 11

46

   

23,45

9 - 10

45

10

7,50

23,50

9 - 9

44

   

23,60

9 - 8

43

 

7,40

23,70

9 - 7

42

   

23,80

9 - 6

41

 

7,30

23,90

9 - 5

40

9

 

24,00

9 - 4

39

 

7,20

24,10

9 - 3

38

   

24,20

9 - 2

37

 

7,10

24,30

9 - 1

36

   

24,40

8 - 11

35

8

7,00

24,50

8 - 10

34

   

24,60

8 - 9

33

 

6,90

24,70

8 - 8

32

   

24,80

8 - 7

31

 

6,80

24,90

8 - 6

30

7

 

25,00

8 - 5

29

 

6,70

25,10

8 - 4

28

   

25,20

8 - 3

27

 

6,60

25,30

8 - 2

26

   

25,40

8 - 1

25

6

6,50

25,50

7 - 10

24

   

25,60

7 - 9

23

 

6,40

25,70

7 - 8

22

   

25,80

7 - 7

21

 

6,30

25,90

7 - 6

20

5

 

26,00

7 - 5

19

 

6,20

26,10

7 - 4

18

   

26,20

7 - 3

17

 

6,10

26,30

7 - 2

16

   

26,40

7 - 1

15

4

6,00

26,50

6 - 10

14

   

26,60

6 - 9

13

 

5,90

26,70

6 - 8

12

   

26,80

6 - 7

11

 

5,80

26,90

6 - 6

10

3

 

27,00

6 - 5

9

 

5,70

27,10

6 - 4

8

   

27,20

6 - 3

7

 

5,60

27,30

6 - 2

6

 

5,50

27,40

6 - 1

5

2

5,40

27,50

5 - 9

4

 

5,30

27,60

5 - 8

3

 

5,20

27,70

5 - 7

2

 

5,10

27,80

5 - 6

1

1

5,00

27,90

5 - 5

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
28.10.2021 09:30 mł. asp. Michał Pawlus
Wytwarzający/ Odpowiadający:
mł.asp. Michał Pawlus
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Informacja dla kandydatów do służby w Państwowej Straży Pożarnej 2.0 03.11.2021 11:56 mł. asp. Michał Pawlus
Informacja dla kandydatów do służby w Państwowej Straży Pożarnej 1.0 28.10.2021 09:30 mł. asp. Michał Pawlus

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}