XX Jubileuszowe Indywidualne Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Szachach

14.06.2021

Zdjęcie przedstawia uczestników XX Jubileuszowych Indywidualnych Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Szachach

W dniach 01-06 czerwca 2021r w miejscowości Głuchołazy woj. Opolskie odbyły się XX Jubileuszowe Indywidualne Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Szachach oraz XVI Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Szachach Błyskawicznych.

Pierwsza z imprez zgromadziła 70 zawodników. Do rywalizacji stanęli przedstawiciele takich służb jak: Państwowa Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Policja, Służba Celna, Służba Więzienna, Straż Graniczna oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, każdy zawodnik miał do dyspozycji 90 minut na partię + 30 sekund za każde posunięcie. Po sześciu dniach zmagań przy szachownicach, Mistrzem Polski został Krzysztof Banasik, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Szybowicach, który zgromadził 7,0 pkt. Paweł Orłowski, reprezentant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie zdobył 5,0 pkt. (4 zwycięstwa, 2 remisy, 3 porażki) co pozwoliło zdobyć brązowy medal spośród funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Wieczorem 02 czerwca 2021r rozegrano XVI Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w blitzu, czyli szachach błyskawicznych. Do turnieju przystąpiło 44 mundurowych z całej Polski. Każdy zawodnik miał do dyspozycji 3 minuty + 2 sekundy za każde posunięcie, turniej prowadzony był systemem szwajcarskim na dystansie 13 rund. Po 3 godzinach rywalizacji Mistrzem Polski został Mateusz Hasterok (Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku) który zgromadził 10,5 pkt. Reprezentant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie Paweł Orłowski zdobył 7,5 pkt. (7 zwycięstw, 1 remis, 5 porażek) co w efekcie pozwoliło zająć 13 miejsce w kraju oraz stanąć na drugim stopniu podium w klasyfikacji Państwowej Straży Pożarnej.

Turniej objęty był honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości, Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie i Prezesa Zarządu Polskiego Związku Szachowego.

XX Jubileuszowe Indywidualne Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Szachach zorganizowane zostały przez Wydział Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego w Głuchołazach.