W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar sadzy w kominie

10.02.2021

Strażak stojący obok komina

10 lutego 2021 roku o godzinie 11:10 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Rudzie Śląskiej wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie w budynku jednorodzinnym.

Po przybyciu zadysponowanych zastępów i rozpoznaniu ustalono, że w przewodzie kominowym pali się sadza. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palącej się sadzy przy pomocy sprzętu kominiarskiego. Dokonano sprawdzenia kamerą termowizyjną przewodu kominowego oraz wykonano pomiar tlenku węgla w tym budynku.

Jednostki ratowniczo - gaśnicze z Rudy Śląskiej od początku roku wyjeżdżały już 11 razy do takich pożarów.

Warto wspomnieć, że często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla zwanym „cichym zabójcą”.

Najczęstszą przyczyną pożarów sadzy w kominie są zaniedbania przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu mokrym drewnem, śmieciami również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego jak również w czasie trwania należy przeprowadzać czyszczenie oraz kontrolę przewodów kominowych.  

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:

W budynkach opalanych paliwem stałym (węglem, drewnem) należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych co najmniej raz na 3 miesiące. Natomiast budynkach opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej raz na 6 miesięcy.

 

Postępowanie zwykłego użytkownika

Jak już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym należy w pierwszej kolejności zaalarmować o tym zdarzeniu Państwową Straż Pożarną pod numerem alarmowym 112 lub 998 oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne aby do palącego komina nie wlewać wody która może być przyczyną popękania przewodu kominowego, a w gorszym przypadku nawet jego rozerwania.

Pożar sadzy w kominie

{"register":{"columns":[]}}