W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia

Historia zawodowego pożarnictwa w Skierniewicach

Historia komendy od 1992 roku do chwili obecnej

Historia zawodowego pożarnictwa w Skierniewicach sięga 1 stycznia 1967 roku, kiedy to została powołana i zorganizowania Zawodowa Straż Pożarna. W związku z wprowadzoną w 1975 roku reformą administracyjną kraju z dniem 1 czerwca 1975 roku na bazie Zawodowej Straży Pożarnej została powołana Komenda Rejonowa Straży Pożarnych. Funkcjonowała ona do dnia 30 czerwca 1992 roku.

1 lipca 1992 roku to przełomowa data w historii polskiego pożarnictwa. Z tym dniem została powołana do działalności Państwowa Straż Pożarna i rozpoczęto właściwą organizację jej struktur. Rok 1992 również na naszym terenie działania przyniósł ogromne zmiany. Na terenie byłego województwa skierniewickiego powołano trzy komendy rejonowe: KR PSP w Sochaczewie (obejmująca swoim działaniem rejony dawnych KRSP w Sochaczewie i KRSP w Żyrardowie), KR PSP w  Łowiczu (obejmująca swoim działaniem rejony dawnych KRSP w Łowiczu i KRSP w Brzezinach) oraz KR PSP w Skierniewicach - objęła ona swoim zasięgiem tereny zabezpieczane operacyjnie przez Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą w Skierniewicach oraz Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą w Rawie Mazowieckiej (Poprzednio – KRSP w Skierniewicach i KRSP w Rawie Mazowieckiej). Stan etatowy Komendy Rejonowej PSP w Skierniewicach wynosił 112 etatów. Biuro komendy liczyło 8 etatów. Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Skierniewicach - 54 etaty. Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Rawie Mazowieckiej -  50 etatów. Na stanowisko Komendanta Rejonowego powołano bryg. Kazimierza Zduna, któremu powierzono organizację komendy rejonowej w Skierniewicach.

Na dowódców jednostek ratowniczo - gaśniczych mianowano:

–   JRG w Skierniewicach - kpt. Tadeusza Zwolińskiego,

–   JRG w Rawie Mazowieckiej -   st. asp. Tadeusza Damaza.

W związku z powołaniem nowej formacji, jaką była wówczas Państwowa Straż Pożarna w dniu 14 lipca 1992 roku w siedzibie komendy rejonowej w Skierniewicach przy ul. Armii Krajowej 4 odbyło się uroczyste ślubowanie oraz wręczenie aktów mianowania na stanowiska służbowe strażaków komendy oraz jednostek ratowniczo – gaśniczych w Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej.

 

Zdjęcie przedstawia strażaków państwowej straży pożarnej w mundurach wyjściowych oczekujących na akt mianowania na stanowiska służbowe. Zdjęcie wykonano w 1992 roku.

Uroczystość mianowania strażaków na stanowiska służbowe

 

Rok 1992 to również okres, który zapisał się największymi zmianami kadrowymi.  Z końcem roku rozwiązana została Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna przy PKP Lokomotywownia w Skierniewicach, której większość pracowników znalazła zatrudnienie w KR PSP w Skierniewicach. Zmiana przepisów emerytalnych spowodowała też masowe odejścia funkcjonariuszy na zaopatrzenie emerytalne. W następnych latach zmiany kadrowe i przejścia na emerytury odbywały się w już w znacznie wolniejszy sposób.

Komenda Rejonowa mieściła się w budynku Komendy Wojewódzkiej PSP w Skierniewicach przy ul. Armii Krajowej 4. Biura komendy zajmowały cztery pokoje oraz 2 garaże przeznaczone na samochody administracyjne.

 

Zdjęcie przedstawia budynek komendy rejonowej państwowej straży pożarnej w Skierniewicach przy ulicy Armii Krajowej 4, użytkowany w latach 1992-1999, obecnie wyburzony.

Siedziba Komendy Rejonowej PSP w Skierniewicach w latach 1992 - 1999

 

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Skierniewicach mieściła się w centrum miasta w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Skierniewicach przy Placu Floriana 4. Nie pokrywała ona w żaden sposób potrzeb lokalowych, zarówno w części administracyjno - socjalnej, jak i garażowej. Część samochodów garażowana była na zewnątrz strażnicy. Pomieszczenia biura były małe. Pomieszczenia garażowe ciasne, upakowane sprzętem gaśniczym i samochodami. Zaplecze garażowe zajmowało jeden boks garażowy gdzie poza wykonywaniem remontów garażowano samochód operacyjny i samochód kwatermistrzowski.

 

Zdjęcie przedstawia budynek jednostki ratowniczo gaśniczej w Skierniewicach w latach 1992-1999 zlokalizowany w Skierniewicach przy ulicy Floriana. Przed budynkiem wystawione są pojazdy pożarnicze, a obok nich stoją strażacy w ubraniach bojowych i hełmach.

Siedziba Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Skierniewicach (rok 1995)

 

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Rawie Mazowieckiej mieściła się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej. Pomieszczenia garażowe podobnie jak w Skierniewicach nie spełniały wymaganych potrzeb. Część samochodów garażowana była na zewnątrz strażnicy. W garażach zgromadzony był sprzęt gaśniczy oraz samochody. Biuro jednostki ratowniczo – gaśniczej mieściło się obok jednostki w pomieszczeniach Urzędu Miasta Rawy Mazowieckiej.

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Skierniewicach dysponowała w tym czasie bardzo przestarzałymi i wyeksploatowanymi pojazdami, wyprodukowanymi w latach osiemdziesiątych, a nawet siedemdziesiątych. Na nowoczesne samochody strażacy JRG w Skierniewicach nie musieli jednak długo czekać. W 1993 r. do podziału bojowego została wprowadzona nowa drabina mechaniczna Iveco Magirus – SD-37. W 1994 roku jednostka wzbogaciła się w bardzo nowoczesny samochód gaśniczy Iveco GCBA 4/32 oraz SLRchem Mercedes z wyposażeniem pozwalającym na prowadzenie ratownictwa chemiczno –ekologicznego.

Rok 1997 to zmiana na stanowisku komendanta rejonowego. Dotychczasowy komendant – st. bryg. Kazimierz Zdun został przeniesiony do służby w KG PSP. Na stanowisko komendanta rejonowego został powołany dotychczasowy zastępca komendanta  -  st. kpt. Dariusz Rosiński.

Reforma administracyjna kraju, która została wprowadzona z dniem 1 stycznia 1999 roku ukształtowała nową strukturę organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej dostosowaną do nowego podziału administracyjnego. Powołana Komenda Miejska PSP w Skierniewicach objęła swoim terenem działania dwa powiaty: grodzki – m. Skierniewice i ziemski – skierniewicki. Teren ten to 789 km2 i ok. 88 500 mieszkańców.

Rok 1999 strażakom Komendy Miejskiej PSP w Skierniewicach kojarzy się głównie z przeprowadzką do nowej siedziby zlokalizowanej przy Al. Macieja Rataja 4 oraz powołaniem kierownictwa komendy i jednostki ratowniczo – gaśniczej. Poprawiły się wtedy znacznie warunki pracy wszystkich funkcjonariuszy.

 

Zdjęcie przedstawia budynek komendy miejskiej państwowej straży pożarnej w Skierniewicach zlokalizowany przy ulicy Rataja 4. Budynek użytkowany jest do dnia dzisiejszego, jednak w chwili obecnej zmienił wygląd, został wyremontowany. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie w roku 2017.

Budynek KM PSP w Skierniewicach przed remontem w 2020 roku

 

Nowy budynek komendy pozwolił na zapewnienie godziwych warunków służby, ale niestety nie był w pełni przygotowany na właściwe garażowanie pojazdów i magazynowania sprzętu, którego przybywało wraz z obowiązkami nakładanymi na naszą formację. Dlatego podjęta została decyzja o rozbudowie komendy w zaplecze magazynowo – garażowe. Inwestycje tę zakończono w 2006. W ramach tej inwestycji wybudowano też boisko sportowe oraz zagospodarowano plac.

 

Zdjęcie przedstawia widok placu Komendy z roku 2017. Na zdjęciu widać zbudowane boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią tartanową oraz garaże zlokalizowane od strony placu przeznaczone na przechowywanie sprzętu. Na zdjęciu widać także zaparkowane pojazdy prywatne strażaków pełniących tego dnia służbę.

Widok od strony placu komendy po rozbudowie

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń w okresie funkcjonowania Komendy Miejskiej PSP w Skierniewicach było nadanie jej nowego sztandaru, które nastąpiło podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka – 18 maja 2013 roku. Uroczystość ta odbyła się na skierniewickim Rynku Miejskim. Aktu wręczenia sztandaru dokonał gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Z należytymi honorami nowy sztandar odebrał st. bryg. Dariusz Rosiński komendant miejski PSP w Skierniewicach.

 

Zdjęcie przedstawia Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach, starszego brygadiera Dariusza Rosińskiego przekazującego do uczczenia nadany sztandar Komendy pierwszemu pocztowi sztandarowemu, w skład którego wchodzi trzech strażaków którzy przyklęknęli przed sztandarem. Uroczystość odbywała sie w rynku miejskim w skierniewicach, w tle widać pododdziały straży pożarnych i publiczność.

Uroczystość nadania sztandaru – 18.05.2013 r.


Najważniejsze akcje ratownicze

  1. Podczas trwającej reorganizacji komend w miesiącu lipcu i sierpniu 1992 roku strażakom przyszło zmagać się z pożarami na terenie Puszczy Bolimowskiej. W działaniach związanych z gaszeniem pożarów zaangażowane były nie tylko jednostki ze Skierniewic, Rawy Mazowieckiej oraz z ochotniczych straży pożarnych, ale również siły i środki z całego województwa skierniewickiego. Nie mniej jednak główny ciężar działań spoczywał na funkcjonariuszach jednostek ratowniczo – gaśniczych i druhach ochotnikach z rejonu skierniewickiego. Działania trwały przez miesiąc. Straty w drzewostanie puszczy były bardzo duże. Zniszczeniu uległo prawie 60 hektarów drzewostanu, w tym rezerwat bociana czarnego w siedlisku Kopanicha. W tym samym czasie strażacy JRG Skierniewice zaangażowani byli przez dwa tygodnie w gaszenie największego wówczas w Europie pożaru lasu w okolicach Kuźni Raciborskiej.
  2. 2 maja 1993 roku - pożar zabytku I klasy -  drewnianego kościoła rzymsko – katolickiego w Puszczy Mariańskiej. Budynek świątyni uległ niemal całkowitemu spaleniu. Na powodzenie akcji gaśniczej na pewno miał wpływ stan samochodów, jakimi dysponowały jednostki ochrony przeciwpożarowej w tym okresie (pięć z nich uległo awarii podczas akcji, a jeden z nich na skutek awarii skutecznie zablokował drogę dojazdową do miejsca pożaru).

 

Zdjęcie przedstawia zgliszcza spalonego kościoła w Puszczy Mariańskiej. Kościół był konstrukcji drewnianej.

Spalony kościół w Puszczy Mariańskiej

  1. 2 kwietnia 1997 roku – awaria instalacji chłodniczej w Zakładzie Przetwórstwa Owocowo Warzywnego „HOTEX” w Skierniewicach. Na skutek błędu pracowników brygady remontowej prowadzącej prace konserwacyjne przy zbiornikach amoniaku nastąpił wyciek tej substancji do atmosfery w ilości ok. 3 ton. Ze względu na usytuowanie zakładu w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla zamieszkałego przez prawie 20 tys. osób istniała realna groźba zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. W likwidacji zdarzenia uczestniczyły siły i środki JRG Skierniewice,  JRG Sochaczew oraz zakładowa służba ratownicza. Wyciek udało się szybko zabezpieczyć. Nie doszło do wypadków z ludźmi. Było to pierwsze doświadczenie skierniewickich strażaków  w prowadzeniu akcji ratownictwa chemicznego.
  2. 15 lipca 2001 roku – awaria w maszynowni chłodniczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skierniewicach. Na skutek awarii jednej ze sprężarek doszło do niekontrolowanego wycieku amoniaku w maszynowni chłodniczej. W wyniku zdarzenia jeden z pracowników poniósł śmierć na miejscu, a czterech odniosło obrażenia.  W działaniach uczestniczyło 5 zastępów JRG Skierniewice, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe.
  3. 7 kwietnia 2002 roku - w miejscowości Słupia  na Drodze Wojewódzkiej nr 705 na łuku drogi  samochód osobowy Opel Calibra uderzył w drzewo .W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniosło 7 osób w wieku od 17 do 26 lat . W działaniach ratowniczych brały udział dwa zastępy PSP oraz zastęp OSP Słupia.
  4. 15 czerwca 2011 roku – zderzenie samochodu ciężarowego z miniautobusem w m. Chrzczonowice na remontowanej DK 8. Było to najtragiczniejsze zdarzenie w historii komendy. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło 8 osób, a poważnie rannych zostało 10 osób. W akcji ratowniczej uczestniczyło 10 zastępów PSP, 3 zastępy OSP, 6 karetek pogotowia, śmigłowiec Lotniczego Pogotwia Ratunkowego oraz 7 radiowozów Policji.

 

Zdjęcie przedstawia strażaków na miejscu wypadku na drodze ekspresowej S8 stojących na tle wraku pojazdu dostawczego.

Miejsce zdarzenia po zakończeniu akcji ratowniczej

 

  1. 3 maja 2014 roku – karambol na drodze ekspresowej S-8 na wysokości miejscowości Kowiesy powstały na skutek bardzo gęstej mgły. W karambolu uczestniczyło 11 pojazdów. Na skutek zdarzenia śmierć poniosły 3 osoby, a rannych zostało 15. W akcji trwającej ponad pół doby uczestniczyło 11 zastępów PSP, jeden zastęp OSP KSRG,  8 karetek pogotowia orz 5 radiowozów policji.

 

 

Zdjęcie przedstawia dwoje policjantów prowadzących czynności dochodzeniowe podczas karambolu na drodze ekspresowej S8. Na zdjęciu widać rozbite i zdeformowane pojazdy.

„Karambol we mgle” – tylko fragment miejsca zdarzenia

 

  1. 17 listopada 2014 roku - pożar w hali magazynowej w Skierniewicach przy ul. Domarasiewicza gdzie były składowane odpady komunalne. Pożarem została objęta hala magazynowa o powierzchni 13149 m2 i kubaturze 210384 m3. W akcji gaśniczej trwającej 10 dni uczestniczyło łącznie 135 pojazdów PSP z terenu powiatu oraz siły WOO w Łodzi a także 56 pojazdów OSP. 

 

Zdjęcie przedstawia budynki produkcyjne w Skierniewicach przy ulicy Domarasiewicza, w których doszło do pożaru zgromadzonych odpadów komunalnych, z okien jednego budynku wydostają się p[łomienie. Na drodze przed budynkiem strażak rozmawia z osobą postronną.

Początkowa faza pożaru przy ul. Domarasiewicza

Materiały na temat historii Komendy opracowali: mł. bryg. w st. spocz. Dariusz Hałat oraz mł. ogn. Marcin Szewczyk.


Największe osiągnięcia sportowe

  • 1999 rok - II miejsce w I Mistrzostwach Województwa Łódzkiego Strażaków w Lekkiej Atletyce
  • 2000 rok – III Miejsce w II Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Lekkiej Atletyce
  • 2013 rok – III Miejsce w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Halowej Piłce Nożnej
  • 2015 rok II Miejsce w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego Halowej Piłce Nożnej

 

Kierownictwo Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach

Komendant Rejonowy / Miejski PSP w Skierniewicach

01.07.1992 r. – 30.04.1997 r. st. bryg. Kazimierz Zdun

01.05.1997 r. – 31.01.2017 r. st. bryg. Dariusz Rosiński

01.02.2017 r. – 31.03.2017 r. p.o. st. bryg. Tadeusz Zwoliński

01.04.2017 r. – 15.05.2017 r. p.o. bryg. Józef Stańczak

16.05.2017 r. – 31.07.2020 r. – st. bryg. Tadeusz Zwoliński

01.08.2020 r. – obecnie – bryg. Mariusz Wielgosz

Zastępca Komendanta Rejonowego / Miejskiego w Skierniewicach

01.07.1992 r. – nie powołano

01.06.1994 r. – 30.04.1997 r. st. kpt. Dariusz Rosiński

01.02.1998 r. – 30.06.1999 r. – mł. kpt. Józef Stańczak

06.07.1999 r. – 31.01.2017 r. – st. bryg. Tadeusz Zwoliński

01.04.2017 r. – 15.05.2017 r. – st. bryg. Tadeusz Zwoliński

01.08.2017 r. – 31.01.2018 r. – p.o. bryg. Józef Stańczak

01.02.2018 r. – 31.07.2018 r. – p. o. mł. bryg. Mariusz Wielgosz

01.08.2018 r. - 18.09.2018 r. - nie powołano

19.09.2018 r. - 31.07.2020 r. - bryg. Mariusz Wielgosz

15.08.2020 r. – 14.10.2020 r. – p. o. mł. bryg. Robert Gruchała

15.10.2020 r. – obecnie - mł. bryg. Robert Gruchała

Dowódca JRG w Skierniewicach

01.07.1992 r. – 30.06.1999 r. - mł. bryg. Tadeusz Zwoliński

01.07.1999 r. – 25.02.2010 r. - bryg. Jan Drążkowicz

01.03.2010 r. – 26.02.2021 r. - bryg. Józef Stańczak

01.01.2022 r. - 30.04.2022 r. - p. o. st. kpt. Mariusz Naguszewski

01.05.2022 r. - obecnie - st. kpt. Mariusz Naguszewski

Zastępca Dowódcy JRG

01.07.1992 r. – 30.06.1999 r. - kpt. Jan Drążkowicz

01.07.1999 r. – 28.02.2010 r. - mł. bryg. Józef Stańczak

01.03.2010 r. – 24.02.2023 r. - mł. bryg. Krzysztof Antos

01.03.2023 r. - obecnie - asp. sztab. Zbigniew Sałek

{"register":{"columns":[]}}