W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoznanie operacyjne farmy fotowoltaicznej

11.08.2021

Zdjęcie pamiątkowe na tle pojazdów pożarniczych i paneli fotowoltaicznych. Na zdjęciu uczestniczący w rozpoznaniu strażacy i wykonawca instalacji.

W dniu 11.08.2021 r. odbyło się rozpoznanie operacyjne farmy fotowoltaicznej w miejscowości Kurabka. Jest to pierwszy tego typu obiekt w regionie, farma o mocy 1,5 MW. Na farmie zainstalowano 4500 szt. paneli, 12 szt. falowników produkujących prąd przemienny 800 V, dwie stacje transformatorowe 0,8/15 kV. Podczas ćwiczeń wykonawca instalacji omówił specyfikę funkcjonowania farmy i potencjalne zagrożenia. Instalacja fotowoltaiczna o takiej skali różni się od montowanych w dużej liczbie mikroinstalacji na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Przypominamy, że od września ubiegłego roku Ustawa Prawo Budowlane nakłada na inwestorów obowiązek zgłoszenia do PSP przystąpienia do użytkowania instalacji o mocy powyżej 6,5 kWp oraz uzgodnienia projektu tejże instalacji z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

W rozpoznaniu brały udział także jednostki OSP z gminy Bolimów.

Zdjęcia (8)