W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar domu jednorodzinnego przy ul. Mostowej

20.05.2021

20.05.2021 r. o godz. 21:43 Państwowa Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie i dużym zadymieniu w domu jednorodzinnym przy ul. Mostowej.

Pożar domu jednorodzinnego przy ul. Mostowej

Do działań zadysponowano 3 zastępy z JRG nr 2 oraz 1 z Wojskowej Straży Pożarnej. W chwili przyjazdu strażaków na miejsce pożar przeniósł się już na drewnianą konstrukcję dachu przylegającą bezpośrednio do przewodu dymowego. To był ostatni moment by uratować budynek. W celu dotarcia do źródeł ognia konieczna była częściowa rozbiórka konstrukcji stropu i więźby dachowej oraz przebicie ściany komina. Pożar ugaszono wykorzystując proszek gaśniczy i niewielką ilość wody. Na szczęście tym razem obyło się bez osób poszkodowanych.

 

Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku czyszczenia kominów.

Niestety cały czas dochodzi w kraju do licznych pożarów, zatruć tlenkiem węgla, zdarzają się też wypadki śmiertelne. Przepisy dotyczące przeglądów i czyszczenia kominów są powszechnie lekceważone.

 

Przypominamy poniżej przepisy, które zobowiązują do czyszczenia kominów:
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 719 i Dz.U. z 2019 r. poz. 67), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

 

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego  instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

 

Zadbajmy o kominy zanim będzie za późno!

 

Opracowanie: bryg. Tomasz Wojciechowski, KM PSP w Świnoujściu

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}