W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożegnanie drabiny mechanicznej

02.06.2021

02.06.2021 r. po 28 latach samochód specjalny pożarniczy drabina Iveco Magirus-Deutz zakończył służbę w Państwowej Straży Pożarnej.

Pożegnanie starej drabiny SD 30

W strażackiej nomenklaturze to SD 30, czyli samochód z drabiną mechaniczną o wysokości ratowniczej 30 m. Na polecenie Komendanta Głównego PSP trafiła do Komendy Rejonowej PSP w Świnoujściu z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu 19 marca 1993 r. z przebiegiem 7617 km. Od tego czasu wzięła udział w ponad 4 tysiącach akcji i ćwiczeń.

Zgodnie z decyzją Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nowym użytkownikiem jest Ochotnicza Straż Pożarna w Świerznie powiat kamieński, gdzie z pewnością będzie jeszcze właściwie wykorzystywana.

SD 30 została zastąpiona w tym roku najnowocześniejszą obecnie drabiną SD 40 Rosenbauer na podwoziu MAN o wysokości ratowniczej 40 m z funkcją łamanego przęsła, co znacznie poszerza możliwości ratownicze.

Opracowanie: bryg. Tomasz Wojciechowski, KM PSP w Świnoujściu

Zdjęcia: bryg. Tomasz Wojciechowski

Zdjęcia (6)