W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wybuch butli z acetylenem

16.03.2021

16 marca 2021 r. na terenie stoczni Alumare Sp. z o. o. przy ul. Portowej w Świnoujściu doszło do pożaru a następnie wybuchu butli z acetylenem. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Świnoujściu o godz. 17.41.

Linie wężowe W75 zasilające działko

Do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z JRG 1, 2 zastępy z JRG 2 oraz 1 zastęp z Wojskowej Straży Pożarnej. Do zabezpieczenia miasta zadysponowano miejscowe OSP Karsibór i OSP Przytór oraz OSP Lubin z terenu powiatu kamieńskiego. Działania w pierwszej kolejności polegały na określeniu i wyznaczeniu strefy zagrożenia oraz ewakuowaniu z niej 13 osób. Nie stwierdzono osób poszkodowanych. W pierwszej fazie działań, w trakcie budowy stanowisk gaśniczych doszło do wybuchu kilku butli z acetylenem. Po wybuchu nadal widoczne były 2 pożary strumieniowe butli. Procedura zastosowana w tej sytuacji wymagała schładzania butli wodą przez 24 godziny wraz ze stałą kontrolą ich temperatury aż do czasy wypalenia acetylenu. By nie narażać ratowników do schładzania ustawiono działko wodo-pianowe na przyczepce zasilane przez ciężki samochód gaśniczy wodą ze Świny. Schładzanie było skuteczne i nie doszło do wzrostu temperatury butli i wybuchu pozostałych butli. W godzinach nocnych gaz w butlach wypalił się i można było przejść do kolejnego etapu działań. 17 marca w godzinach porannych siedem szczelnych butli z acetylenem, które podczas pożaru były narażone na oddziaływanie wysokiej temperatury, umieszczono w przenośnym zbiorniku z wodą by zapobiec samoczynnemu nagrzewaniu się butli. 18 marca br. o godz. 7.00 po skontrolowaniu temperatury, wykluczeniu nieszczelności i samonagrzewania, schładzanie butli zostało zakończone. Oględziny miejsca wybuchu wykazały, że rozerwaniu uległo 5 butli z acetylenem oraz jedna z tlenem.

 

Opracowanie: bryg. Tomasz Wojciechowski, KM PSP w Świnoujściu

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Zdjęcia (9)