W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na Olszynce Grochowskiej uczczono rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego

27.11.2022

Na zdjęciu widoczny pomnik z napisem "1831- Olszynka Grochowska Polskie Termopile"

Powstanie Listopadowe – Olszynka Grochowska

Pamięć o Olszynce Grochowskiej musi trwać – mówili uczestnicy obchodów 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Na Olszynce Grochowskiej w miejscu bitwy wojsk polskich z rosyjskimi o Warszawę zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, działacze społeczni, wojsko oraz przedstawiciele służb. Jeden z organizatorów uroczystości Andrzej Melak podkreślił znaczenie miejsca pamięci dla przyszłych pokoleń. Wskazał Olszynkę jako miejsce „ładowania akumulatorów” do dalszej walki o Polskę. Zaznaczył, że w tym miejscu nasi poprzednicy bez chwili zawahania podjęli walkę z najeźdźcą. Zauważył, że ten sam wróg dziś „grasuje u naszych wschodnich granic”. W liście do uczestników minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Olszynka Grochowska jest jednym z miejsc najważniejszych polskich bitew. Dodał, że warto o tym pamiętać o tym szczególnie dziś, kiedy znów rosyjski imperializm znów dąży do podbojów i narzucenia swojego jarzma suwerennemu państwu jakim jest Ukraina. Podczas mszy polowej ksiądz prałat Edmund Szarek przypomniał, że miejsce to było zakazane zarówno w czasie zaborów, ale też po drugiej wojnie światowej. Potajemnie dbali o nie na polecenie kardynała Stefana Wyszyńskiego księża i okoliczni mieszkańcy.
Dziś w tym miejscu jest pomnik i aleja upamiętniająca bohaterów Powstania Listopadowego. Tradycyjnie podczas uroczystości odbył się apel pamięci, złożono też kwiaty pod Pomnikiem Bitwy Pod Olszynką Grochowską.

W ceremonii złożenia wieńców na mogile poległych uczestniczyli:

bryg. Piotr Gąska – Z-ca Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy oraz Dowódca JRG nr 13  - mł. bryg. Piotr Antonowicz.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}