W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowie i bezpieczeństwo Polaków – priorytet rządu podczas pandemii COVID-19

27.03.2021

Na początku marca 2020 r. odnotowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek zakażenia COVID-19. Tym samym rozpoczęliśmy walkę z niezwykle groźnym przeciwnikiem, jakim jest koronawirus. Naszym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo Polaków. Dlatego rząd premiera Mateusza Morawieckiego podejmuje wiele działań, aby kondycja polskiej służby zdrowia była coraz lepsza, a walka z COVID-19 przynosiła zadawalające rezultaty.

Minister Zdrowia

Więcej środków na służbę zdrowia i rosnąca liczba miejsc na kierunki lekarskie

Ostatnie lata to znaczący wzrost wydatków na służbę zdrowia w Polsce. W 2014 r. na ten cel było przeznaczone 72,8 mld zł (4,57 proc. PKB). W 2020 r. nakłady na służbę zdrowia wyniosły 123,7 mld zł (5,85 proc. PKB). To wzrost aż o ponad 50 mld zł. To jednak niejedyny wzrost, jaki odnotowaliśmy. Korzystnie zmieniają się także limity przyjęć na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny. W latach 2015/2016 było to 7550 miejsc. Natomiast w latach 2020/2021 to już 9717 miejsc dla przyszłych medyków. To wzrost o 28,7 proc.

Ponad 670 tys. wykonanych testów w ciągu jednego tygodnia

Nasza infrastruktura, która pozwala na testowanie pacjentów w kierunków COVID-19 została rozbudowana w ciągu pół roku. W tej chwili jesteśmy w stanie wykonywać nawet powyżej 160 tys. testów na dobę. Przez ostatnie trzy dni mieliśmy wynik, gdzie ta liczba wykonanych testów wynosiła powyżej 100 tys. Każdy, kto chce wykonać test, może taki test przeprowadzić – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

W ciągu ostatniego tygodnia w Polsce wykonano 679 297 testów. Mamy 300 laboratoriów, które testują w kierunku koronawirusa – ta liczba ciągle rośnie. Jak zauważył minister zdrowia, jeszcze we wrześniu mieliśmy ok. 100 takich placówek. Dziś możliwości laboratoriów to nawet 160 tys. testów na dobę.

Skierowanie na test przez internet

Duża liczba wykonanych testów, to również zasługa możliwości zapisania się na badanie przez formularz online, który ruszył 15 marca. Do dziś za pośrednictwem tego kanału zostało wystawionych już 63 tys. zleceń. 

Każda osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie COVID-19, może wypełnić prosty formularz na stronie www.gov.pl/dom. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do wykonania badania, skierowanie zostanie wystawione automatycznie w ciągu 15 minut. Wynik testu można sprawdzić za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Szpitale rezerwowe dla pacjentów z COVID-19

Obecna sytuacja epidemiczna pokazuje, że utworzenie szpitali rezerwowych było słuszną decyzją. Ich uruchomienie pozwala w sytuacji kryzysowej zachowywać i zarządzać dostępnością łóżek w sposób przewidywalny i zorganizowany. Największą tego typu placówką w Polsce jest Szpital Narodowy.

Łącznie takich szpitali w Polsce jest obecnie 27. Minister zdrowia zaznaczył, że tego typu placówki są systematycznie otwierane – jak np. szpitale w Kielcach i Białymstoku. W kolejnym tygodniu zacznie funkcjonować szpital rezerwowy w Pyrzowicach.