W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Beneficjenci

Rekompensaty ze środków finansowych Funduszu Ochrony Rolnictwa są przyznawane i wypłacane  producentowi rolnemu, który nie otrzymał zapłaty za produkty rolne zbyte  podmiotowi skupującemu (podmiotowi prowadzącemu skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych), który stał się niewypłacalny – art. 10 ust. 1 ustawy o Funduszu Rolnictwa ( Dz.U. z 2023 r. poz. 1130), zwanej dalej: uFOR. 

Wniosek o przyznanie rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa w 2024 roku będzie można składać do dyrektora oddziału terenowego KOWR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez KOWR, w terminie od 1 lutego 2024 r. do 31 marca 2024 r., odnośnie podmiotów, które stały się niewypłacalne w 2023 r. Wniosek o przyznanie rekompensaty należy złożyć bezpośrednio, przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Do wniosku można załączyć faktury potwierdzające istnienie wierzytelności. Wniosek o przyznanie rekompensaty może być złożony jedynie względem roszczeń, które nie uległy przedawnieniu. Należy pamiętać, iż roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem dwóch lat (art. 554 Kodeksu Cywilnego). W przypadku faktur dokumentujących istnienie roszczenia wystawionych w okresie wskazującym na przedawnienie, do wniosku o przyznanie rekompensaty należy dołączyć oryginały lub poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza dokumenty potwierdzające zawieszenie lub przerwanie biegu przedawnienia.

Prosimy o zapoznanie się z zapisami art. 10 ust 3 oraz ust. 4 ww. ustawy , które określają sytuacje, w których podmiot zostaje uznany za niewypłacalny oraz datę niewypłacalności podmiotu. Pomocne informacje znajdują się w materiałach na dole strony.

Na podstawie art. 50 § 1 k.p.a. na każdym etapie rozpatrywania sprawy, również po wypłacie rekompensaty, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w toku wykonywania czynności urzędowych ma prawo wezwać do złożenia dodatkowych wyjaśnień i dokumentów.

Jeden wniosek dotyczy jednego dłużnika. W przypadku wnioskowania o przyznanie rekompensaty przez jednego producenta rolnego odnośnie kilku podmiotów skupujących, które nie zapłaciły za nabyte od niego produkty rolne, a które stały się niewypłacalne konieczne jest złożenie wniosków na osobnych formularzach odnośnie każdego z tych podmiotów. 

Na podstawie zestawienia złożonych wniosków o przyznanie rekompensat oraz mając na uwadze wysokość środków finansowych zgromadzonych na Funduszu minister właściwy do spraw rynków rolnych corocznie w drodze rozporządzenia będzie ustalał procentową stawkę stosowaną do ustalenia w danym roku rekompensaty. W 2024 r. rozporządzenie ustalające procentową stawkę zostanie wydane do dnia 31 maja 2024 r.

Wysokość rekompensaty będzie stanowić iloczyn procentowej stawki ustalonej przez ministra właściwego do spraw rynków rolnych i potwierdzone kwoty wierzytelności netto, bez odsetek, za zbyte produkty rolne, za które producent rolny nie otrzymał zapłaty od podmiotu, który stał się niewypłacalny.

Rekompensata dla producenta rolnego, który nie otrzymał zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi, który stał się niewypłacalny przyznawana będzie w oparciu o:

  • złożony przez producenta rolnego wniosek o przyznanie rekompensaty,
  • informację uzyskaną od podmiotu niewypłacalnego potwierdzającą istnienie wierzytelności wobec danego producenta rolnego w postaci wykazu producentów rolnych, o którym mowa w art. 11 ustawy i/lub pisemnego potwierdzenia, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy.
     

W 2024 r. decyzje o przyznaniu rekompensaty będą wydawane przez dyrektora OT KOWR w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r. Rekompensaty wypłacane będą w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.

Z dniem wypłaty rekompensaty następuje z mocy prawa przejście na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wierzytelności producenta rolnego do wysokości wypłaconych rekompensat (art. 13 ust. 1 uFOR).



Opłata skarbowa

Wydanie decyzji podlega opłacie skarbowej, zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej w wysokości 10 zł. W przypadku złożenia dokumentu potwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, albo jego odpisu, wypisu lub kopii, przedsiębiorca powinien dołączyć do ww. dokumentu potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Stosownie do § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 187, poz. 1330) składający wniosek zobowiązany jest dołączyć dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej, albo uwierzytelnioną kopię dowodu zapłaty, nie później niż w ciągu 3 dni od chwili powstania obowiązku jej zapłaty (tj. złożenia wniosku). Dowód zapłaty może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej.

Opłatę należy dokonać na konto urzędu miasta lub gminy właściwego ze względu na siedzibę OT KOWR, do którego składany jest Wniosek o przyznanie rekompensaty.

Organem odwoławczym od decyzji wydanej przez dyrektora OT KOWR jest Dyrektor Generalny KOWR.

 

Fundusz Ochrony Rolnictwa - terminy


Mając na uwadze wyżej przedstawione terminy wynikające z uFOR, zwracamy się z prośbą o jak najszybsze składanie wniosków o przyznanie rekompensat w 2024 r., co pozwoli na przeprowadzenie ewentualnych postępowań wyjaśniających bądź też przesłanie niezbędnych korekt/dodatkowych dokumentów. Data wskazana w art. 12 ust. 4 uFOR, tj. 30.06.2024 r. jest datą graniczną dla wydania decyzji o przyznaniu rekompensat przez organ I instancji. Po upływie ww. terminu dyrektorzy OT KOWR nie będą mieli podstaw prawnych do merytorycznego rozstrzygnięcia danej sprawy, dlatego prosimy o rzetelne i kompletne wypełnienie wniosku i załączenie ewentualnych, dodatkowych dowodów na istnienie wierzytelności, gdyż każde wydłużenie postępowania (np. celem przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego, wezwanie do uzupełnienia wniosku) może skutkować przekroczeniem wskazanego na wstępie terminu, a tym samym brakiem możliwości przyznania rekompensaty.  
 

UWAGA!

Rekompensaty będą wypłacane jedynie na rachunek bankowy.

Rachunek w SKOK nie jest rachunkiem bankowym.


 

Materiały

Wniosek o przyznanie rekompensaty na mocy ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa
Wniosek​_o​_przyznanie​_rekompensaty​_na​_mocy​_ustawy​_​_o​_Funduszu​_Ochrony​_Rolnictwa.doc 0.14MB
Niewypłacalność podmiotu skupującego
Niewypłacalność​_podmiotu​_skupującego.pdf 0.13MB
Wykaz Oddziałów Terenowych KOWR właściwych terytorialnie dla producenta rolnego​_
Wykaz​_Oddziałów​_Terenowych​_KOWR​_właściwych​_terytorialnie​_dla​_producenta​_rolnego​_.docx 0.01MB
{"register":{"columns":[]}}