W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podmioty niewypłacalne

Podmiot skupujący, który stał się niewypłacalny, syndyk albo inna osoba sprawująca zarząd nad majątkiem tego podmiotu, zobowiązani są do przekazania Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w wersji elektronicznej, wykazu producentów rolnych, którzy nie otrzymali zapłaty za zbyte temu podmiotowi produkty rolne.

Wykaz producentów rolnych, których wierzytelności wobec tego podmiotu z tytułu zbycia produktów rolnych powstały przed datą niewypłacalności tego podmiotu, przekazywany jest w terminie 2 miesięcy od daty jego niewypłacalności. Datą niewypłacalności podmiotu skupującego jest data określona w art. 10 ust. 4 uFOR.

Jeżeli wierzytelności producentów rolnych z tytułu zbycia produktów rolnych powstały po dacie niewypłacalności podmiotu skupującego, to ten podmiot, syndyk albo inna osoba sprawująca zarząd nad majątkiem tego podmiotu sporządzają i przekazują Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, dodatkowy wykaz producentów rolnych, którzy nie otrzymali zapłaty za zbyte produkty rolne, w terminie 2 miesięcy od upływu okresu przewidzianego do zgłaszania wierzytelności na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe.

Podmiot skupujący, syndyk albo inna osoba sprawująca zarząd nad majątkiem tego podmiotu zobowiązani są do poinformowania producentów rolnych ujętych w wykazach, o przekazaniu tych wykazów Dyrektorowi Generalnemu KOWR, w terminie miesiąca od dnia ich przekazania.

Wykazy producentów rolnych obejmujące m.in. dane wierzycieli oraz kwoty wierzytelności netto za sprzedane produkty rolne należy przekazać w wersji elektronicznej Dyrektorowi Generalnemu KOWR. Przekazanie wykazu powinno nastąpić za pośrednictwem elektronicznej skrytki podawczej ePUAP: /KOWR/SkrytkaESP.

Wykaz powinien zostać złożony w formacie pliku Excel, na udostępnionym formularzu.

Ponadto prosimy o zapoznanie się z brzmieniem przepisów art. 10 ust 3 oraz ust. 4 ww. uFOR, które określają sytuacje, w których podmiot skupujący zostaje uznany za niewypłacalny oraz datę niewypłacalności podmiotu.  Pomocne informacje znajdują się w materiałach na dole strony.

Wymóg przekazywania wykazu producentów rolnych, których wierzytelności powstały przed datą niewypłacalności tego podmiotu  nie jest stosowany w razie niewypłacalności podmiotu skupującego, która zachodzi w przypadku wydania w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym przez organ sądowy lub inny właściwy organ orzeczenia, zgodnie z którym nie zostaje wszczęte postępowanie upadłościowe z uwagi na stwierdzenie definitywnego zamknięcia przedsiębiorstwa albo z powodu niewystarczalności aktywów na zaspokojenie kosztów tego postępowania w odniesieniu do przedsiębiorstwa zagranicznego.

W powyższej sytuacji, osoba upoważniona, zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 470), do reprezentowania podmiotu zagranicznego w oddziale albo w przedstawicielstwie  przekazuje Dyrektorowi Generalnemu KOWR:

  • odpis orzeczenia, zgodnie z którym nie zostaje wszczęte postępowanie upadłościowe z uwagi na stwierdzenie definitywnego zamknięcia przedsiębiorstwa albo z powodu niewystarczalności aktywów na zaspokojenie kosztów tego postępowania w odniesieniu do przedsiębiorstwa zagranicznego,
  • uwierzytelnione tłumaczenie tego orzeczenia na język polski oraz 
  • informację sporządzoną w języku polskim o istotnej treści tego orzeczenia, dacie jego wydania oraz oddziale lub przedstawicielstwie.


Ponadto ww. osoba upoważniona, zobowiązana jest do poinformowania producenta rolnego, który nie otrzymał zapłaty za zbyte produkty rolne, o przekazaniu ww. dokumentów Dyrektorowi Generalnemu KOWR.

Jednocześnie informujemy, że Dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przed rozstrzygnięciem sprawy o przyznanie rekompensaty producentowi rolnemu występuje na piśmie odpowiednio do podmiotu skupującego, który stał się niewypłacalny, syndyka albo innej osoby sprawującej zarząd nad majątkiem tego podmiotu o potwierdzenie, że producent rolny nie otrzymał zapłaty za zbyte produkty rolne, w terminie 14 dni od dnia doręczenia pisma, pod rygorem utraty prawa do późniejszego zgłaszania zarzutów lub wniosków (art. 12. ust. 4 uFOR).

Z dniem wypłaty rekompensaty producentowi rolnemu następuje z mocy prawa przejście na KOWR wierzytelności producenta rolnego do wysokości wypłaconych rekompensat (art. 13. ust. 1 uFOR).

Przy dochodzeniu przez KOWR wierzytelności  stosuje się odpowiednio przepisy art. 342 i art. 440 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 1520, z późn. zm.).

 

Organem odwoławczym od decyzji wydanej przez Dyrektora Generalnego KOWR jest minister właściwy do spraw rynków rolnych.

 

Materiały

Niewypłacalność podmiotu skupującego
Niewypłacalność​_podmiotu​_skupującego.pdf 0.13MB
Wykaz producentów rolnych zawierający wierzytelności z tytułu zbycia produktów rolnych powstałych przed datą niewypłacalności
Wykaz​_producentów​_rolnych​_zawierający​_wierzytelności​_z​_tytułu​_zbycia​_produktów​_rolnych​_powstałych​_przed​_datą​_niewypłacalności.xlsx 0.03MB
Wykaz producentów rolnych zawierający wierzytelności z tytułu zbycia produktów rolnych powstałych po dacie niewypłacalności
Wykaz​_producentów​_rolnych​_zawierający​_wierzytelności​_z​_tytułu​_zbycia​_produktów​_rolnych​_powstałych​_po​_dacie​_niewypłacalności.xlsx 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}