W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rodzaje pozwoleń

RODZAJE POZWOLEŃ

I. Pozwolenia na przywóz (AGRIM):

  • pozwolenia na przywóz bez preferencji z zastosowaniem pełnych stawek celnych określonych we Wspólnej Taryfie Celnej;
  • pozwolenia na przywóz na warunkach preferencyjnych innych niż prawa wynikające z uczestnictwa w kontyngentach taryfowych;
  • pozwolenia na przywóz w ramach kontyngentów taryfowych.
     

Pozwolenie na przywóz bez preferencji i na warunkach preferencyjnych innych niż kontyngenty stosowane jest w celu realizowania uprzedniego nadzoru nad ilościami towarów rolno-spożywczych wprowadzanych do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej. Posiadanie pozwolenia na przywóz umożliwia objęcie towaru procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu.

Pozwolenie to nie określa stawki celnej dla objętego nią towaru. Przedsiębiorca zobowiązany jest uiścić opłatę celną przy zastosowaniu stawki obowiązującej w dniu przyjęcia zgłoszenia celnego o dopuszczenie towaru do swobodnego obrotu.

Wydawane pozwolenia mają na celu wyłącznie prowadzenie stałego nadzoru nad ilościami towarów wprowadzanymi do swobodnego obrotu w UE – niezależnie od stawki celnej (pełnej/zredukowanej). O zastosowaniu obniżonej stawki celnej przy wprowadzaniu towarów do wolnego obrotu decyduje Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej (DG TAXUD) zarządzająca wszystkimi kontyngentami taryfowymi ustanowionymi na tym rynku.

Kody CN produktów objętych wymogiem posiadania pozwolenia na przywóz określa Załącznik do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/1237 z dnia 18 maja 2016 r.
 

Pozwolenie na przywóz w ramach kontyngentu jest instrumentem zarządzania kontyngentami taryfowymi przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej. Wydanie pozwolenia na przywóz w ramach kontyngentu oznacza przydzielenie przedsiębiorcy określonej ilości towaru objętego kontyngentem.

Przywóz towarów w ramach kontyngentów zarządzanych przez DG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich objęty jest systemem pozwoleń dla każdej ilości. Oznacza to, że przedsiębiorca musi zawsze posiadać pozwolenie umożliwiające wprowadzenie po preferencyjnej stawce celnej danego towaru do swobodnego obrotu w UE.

Zasady korzystania z kontyngentów wynikają z rozporządzeń ustanawiających poszczególne kontyngenty. Rozporządzenia te określają kody CN towarów dostępnych w ramach kontyngentów, kraje pochodzenia, terminy składania wniosków, wymogi dla przedsiębiorców, wysokość wymaganego zabezpieczenia czy sposób wykorzystania sprowadzonego towaru.


II. Pozwolenia na wywóz (AGREX):

  •     obligatoryjne pozwolenia na wywóz
  •     w ramach kontyngentów wywozowych.


Obligatoryjne pozwolenie na wywóz stosowane jest w celu bieżącego nadzoru nad ilościami towarów rolno-spożywczych zgłaszanych do procedury celnej wywozu. Posiadanie pozwolenia na wywóz umożliwia objęcie towaru procedurą wywozu.

Kody CN produktów objętych wymogiem posiadania pozwolenia na przywóz określa Załącznik do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/1237 z dnia 18 maja 2016 r.
 

{"register":{"columns":[]}}