W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zagubienie pozwolenia

Duplikaty
W przypadku utraty pozwoleń, które zostały wykorzystane w całości lub w części, KOWR może w wyjątkowych sytuacjach wydać na wniosek przedsiębiorcy duplikat tych pozwoleń.
Duplikatów nie można wykorzystywać do przeprowadzania nowych operacji wywozowych lub przywozowych. Służą one wyłącznie do potwierdzenia przeprowadzonych uprzednio operacji, które umożliwi przedsiębiorcy odzyskanie zabezpieczenia złożonego w KOWR.

Pozwolenia zastępcze

Pozwolenia zastępcze lub wyciągi zastępcze mogą być wydane tylko raz na okres ważności i dla pozostałej ilości dostępnej w ramach oryginalnego pozwolenia lub wyciągu

   1.  Jeżeli papierowa wersja pozwolenia/wyciągu (z wyjątkiem pozwoleń/wyciągów wydanych w ramach kontyngentów) została całkowicie bądź częściowo zniszczona lub utracona, tytularny posiadacz lub przejmujący może zwrócić się do KOWR o wydanie pozwolenia lub wyciągu zastępczego, zgodnie z art. 15 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/1239 z dnia 18 maja 2016 r.

W takich przypadkach ubiegając się o wydanie pozwolenia/wyciągu zastępczego przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć dodatkowe zabezpieczenie, które składane jest na zasadach określonych w art. 5 ust. rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/1239 z dnia 18 maja 2016 r.

   2.  Jeżeli papierowa wersja pozwolenia/wyciągu wydanego w ramach kontyngentów oraz preferencji została całkowicie bądź częściowo zniszczona, tytularny posiadacz lub przejmujący może zwrócić się do KOWR o wydanie pozwolenia lub wyciągu zastępczego.

W tym przypadku wydawanie pozwoleń/wyciągów zastępczych możliwe jest jedynie pod warunkiem, że:

  •     tytularny posiadacz lub przejmujący udowadnia całkowite lub częściowe zniszczenie pozwolenia,
  •     tytularny posiadacz lub przejmujący wykazał, że zachował odpowiednie środki ostrożności w celu niedopuszczenia do zniszczenia pozwolenia lub wyciągu.

Ubiegając się o wydanie pozwolenia zastępczego lub wyciągu zastępczego w ramach kontyngentów taryfowych przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć dodatkowe zabezpieczenie, które wynosi 150% zabezpieczenia złożonego w odniesieniu do oryginalnego pozwolenia, przy czym minimalna kwota to 3 EUR na 100 kilogramów, na hektolitr lub na sztukę, przy uwzględnieniu pozostałej ilości dostępnej w momencie zniszczenia oraz  w stosownych przypadkach dodatniej tolerancji  zgodnie z art. 15 ust. 4 pkt c) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/1239 z dnia 18 maja 2016 r.

Pozwolenie zastępcze lub wyciąg zastępczy zawierają informacje i zapisy znajdujące się na dokumencie, który zastępują. Wystawia się je dla ilości towarów, która w miarę potrzeby powiększona o dopuszczalny margines tolerancji, jest równa ilości do wykorzystania.

W przypadku odnalezienia utraconego pozwolenia lub wyciągu z pozwolenia dokumenty te nie mogą być używane i muszą zostać zwrócone do KOWR lub instytucji, która wydała pozwolenie zastępcze, względnie wyciąg z tych dokumentów. Konsekwencją tego jest zwolnienie pozostałego zabezpieczenia złożonego w odniesieniu do oryginalnego pozwolenia.

W odróżnieniu od duplikatu, pozwolenie zastępcze umożliwia dokonanie nowych operacji obrotu z krajami trzecimi.

{"register":{"columns":[]}}