Powrót

Akademia OLiOC w Ratajach

20.06.2026

Zdjęcie przedstawia strażaków i uczestników podczas Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w miejscowości Rataje.
W tle plac i tereny zielone.

20 czerwca 2026 r. w Ratajach podczas Wianków Chodzieskich, odbyła się AKADEMIA OLiOC, w tym Krajowy Trening Pierwszej Pomocy, gdzie swoje stoisko edukacyjne mieli również funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Chodzieży, którzy realizowali zadania w ramach Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. AKADEMIA OLiOC została zorganizowana i przeprowadzona wspólnie z następującymi instytucjami i organizacjami:  Starostwo Powiatowe w Chodzieży, Miasto Chodzież, Gmina Chodzież, Ochotnicza Straż Pożarna w Chodzieży, Chodzieski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Chodzieski, Ośrodek Szkoleń i Bezpieczeństwa Stanisław Jarosz. 

Podczas AKADEMII OLiOC przeprowadzono zajęcia praktyczne i przekazano informacje m.in. na temat:
✔️ Bezpieczeństwa pożarowego: Praktyczna nauka gaszenia pożarów  w domu (użycie gaśnicy, koca gaśniczego) oraz zasady bezpiecznej ewakuacji, a także stosowanie autonomicznych czujek dymu i czujek tlenku węgla. 
✔️ Ratownictwa medycznego (Pierwsza Pomoc): Podstawy udzielania pierwszej pomocy, w tym tamowanie krwotoków, obsługa automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) oraz pomoc wzajemna.
✔️ Przygotowania zapasów: Praktyczne wskazówki, jak skompletować plecak ewakuacyjny oraz jakie zapasy domowe zgromadzić (woda, żywność, leki).

W Akademię OLiOC czynnie bardzo zaangażowani się druhowie z MDP OSP Chodzież, którym KP PSP w Chodzieży serdecznie dziękuje. 

Akademia Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej (Akademia OLiOC) to program edukacyjny, którego celem jest przygotowanie obywateli do skutecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Program przekłada teoretyczne zasady bezpieczeństwa na praktyczne nawyki. 

Opracowanie: bryg. Leszek Naranowicz (KP PSP Chodzież). 
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Chodzieży oraz OSP w Chodzieży.
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}