W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ciężarówka wbiła się w budynek

25.11.2020

na zdjęciu ciężarówka wbiła się w budynek

25 listopada 2020 r. o godzinie 9:52 – dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Dzierżoniowie otrzymał z Centrum Powiadamiania Ratunkowego informację o wypadku drogowym, do którego doszło na łuku drogi w Piławie Dolnej. W wyniku zderzenia samochód ciężarowy, wjechał w budynek mieszkalno-usługowy.
            Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych strażackich zastępów przeprowadzono rozpoznanie oraz zabezpieczono teren akcji. Jak ustalono na miejscu zdarzenia znajdują się dwa samochody. Jeden z nich, to samochód ciężarowy (ciągnik siodłowy) wraz z naczepą marki Volvo, który znajduje się na lewym pasie drogi w kierunku Dzierżoniowa. Natomiast drugi samochód ciężarowy, z zabudową samowyładowczą, marki Man, uderzył w 3 - kondygnacyjny  budynek ze sklepem na parterze. W wyniku uderzenia zerwana została ściana zewnętrzna budynku na wysokości pierwszej i drugiej kondygnacji.

            Ze względu na charakter zdarzenia, do akcji zostały zadysponowane dodatkowo specjalistyczne grupy - Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza  "Wałbrzych", Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Wrocławia oraz Grupa Specjalistyczna Ratownictwa Technicznego z Bolesławca. W ramach prowadzonych działań kierowcy samochodu MAN udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. Poszkodowany został przekazany przybyłemu ZRM.  Ponadto za pomocą drabiny typu D10W dokonano ewakuacji starszej kobiety z pierwszej kondygnacji budynku.

            Ze względu na wydobywający się gaz z uszkodzonego przyłącza gazowego, ewakuowano także mieszkańców pobliskich domów, łącznie 10 0sób. Strażacy wykorzystując psy ratownicze, przeszukali gruzowisko pod kątem obecności uwięzionych w nim osób. Jak bowiem wstępnie ustalono w sklepie znajdowały się trzy osoby, a nie było wiarygodnej informacji czy samodzielnie stamtąd wyszły. Jak się okazało nikt nie został zasypany pod gruzami. Sprawdzono także  stabilność konstrukcji uszkodzonego budynku, zabezpieczono strop, a następnie usunięto wbity w budynek samochód ciężarowy.
            W działaniach ratowniczych brało udział 19 zastępów strażackich.

Lech Lewandowski. Fot. arch.