W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obowiązki w zakresie usuwania śniegu, sopli i nawisów śniegowych zalegających na dachach i elewacjach.

Zalegający śnieg na dachu

Obowiązki w zakresie usuwania śniegu, sopli i nawisów śniegowych zalegających na dachach i elewacjach.

 

W związku z intensywnymi opadami śniegu oraz silnym mrozem inowrocławska Straż Pożarna przypomina właścicielom, zarządcą i administratorom budynków o obowiązku usuwania śniegu, sopli i nawisów śniegowych zalegających na dachach i elewacjach budynków. Materiał ten może zagrażać bezpieczeństwu osób w samym budynku jak i przechodnią. Należy pamiętać, że nie wystarczy wygrodzenie miejsc niebezpiecznych - śnieg czy zagrażające przechodniom sople lodu należy usunąć.

Śnieg zalegający na powierzchni dachu może negatywnie wpłynąć na jego konstrukcję, zwłaszcza w czasie roztopów i wahań temperatury. Należy pamiętać , że jeden metr kilkunastocentymetrowej warstwy śniegu (często mokrego lub zlodowaciałego) może ważyć nawet kilkaset kilogramów.

 Obowiązek bezpiecznego użytkowania obiektu nakłada art. 61 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, 2127, 2320, z 2021 r. poz. 11.) jak również art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 961, 1610) zobowiązujący właścicieli budynków, obiektów budowlanych lub terenów do zapewnienia osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwa i możliwość ewakuacji.

 

Opracował: kpt. Jarosław SKOTNICKI

 

 

Zdjęcia (2)