W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KĘPIŃSCY STRAŻACY DOSKONALILI TAKTYKĘ DZIAŁAŃ GAŚNICZYCH NA WYŻSZYCH KONDYGNACJACH

04.06.2021

W miesiącu maju zorganizowano dla wszystkich zmian JRG Kępno ćwiczenia z rozwinięć linii gaśniczych na wyższe kondygnacje. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Elewarr w Poznaniu Pana Michała Kotkowskiego oraz Kierownika obiektu w Kępnie Pana Konrada Paczyńskiego można było zrealizować to na obiekcie elewatora zbożowego w Kępnie znajdującego się przy ulicy Grabowskiej .

Widoczni strażacy podczas ćwiczeń z działań gaśniczych.

Klatka schodowa w wieży technicznej elewatora symulowała klatkę schodową budynku wielorodzinnego, których na terenie miasta i gminy jest coraz więcej. Scenariusz zakładał pożar mieszkania na 5 kondygnacji nadziemnej. Tego rodzaju pożary są bardzo złożonymi i wymagającymi działaniami zwłaszcza przy 7-mio osobowym stanie zmiany służbowej. Ratownicy musieli zrealizować między innymi:

- rozpoznanie,

- budowę linii gaśniczej,

- ewakuację osób,

- budowę zaopatrzenia wodnego,

- wyznaczenie roty asekuracyjnej,

- kontrolę czasu pracy strażaka w strefie niebezpiecznej.

 

Podczas ćwiczeń doskonalono umiejętności w zakresie:

- podziału zadań i obowiązków wśród ratowników;

- skompletowania ekwipunku oraz sprzętu niezbędnego dla roty udającej się na rozpoznanie.;

- doboru odpowiedniej techniki rozwinięcia linii gaśniczych na wyższe kondygnacje. Przećwiczono kilka wariantów rozwinięcia linii wężowej miedzy innymi z kasetonu, w tzw. duszy klatki schodowej oraz po elewacji;

- procedury otwarcia drzwi oraz wejścia do strefy niebezpiecznej;

- monitoringu oraz pomiaru czasu pracy strażaków w strefie niebezpiecznej;

- zasad poruszania w strefie niebezpiecznej;

- łączności oraz komunikacji pomiędzy strażakami.

Każda zmiana służbowa wykonała kilka wariatów rozwinięć linii gaśniczej. Dodatkowo dokonywano pomiaru czasu poszczególnych prób - co pozwolił na wybranie optymalnego wariantu oraz mierzono tętno ratowników co pozwoliło zobrazować z jak dużym wysiłkiem wiążą się działania gaśnicze i jakiej kondycji, sprawności fizycznej wymagają one od strażaków.


 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}