W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielkopolskie obchody Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

27.04.2023

W dniach 27 oraz 28 kwietnia w ramach Wielkopolskich Obchodów Dni Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy organizowanymi przez Państwową Inspekcję Pracy przy współudziale Państwowej Straży Pożarnej na terenie powiatu kępińskiego przeprowadzono ćwiczenia w dwóch zakładach.

Dni bezpieczeństwa w powiecie kępińskim

27.04.2023 przeprowadzono ćwiczenie związane z ewakuacją pracowników firmy Pionier
w m. Jankowy. Podczas założenia sprawdzono warunki ewakuacji, sposób powiadamiania osób odpowiedzialnych za proces ewakuacji z poszczególnych hal i współpracę z Państwową Strażą Pożarną. Przy okazji ćwiczeń sprawdzono sprawność systemu sygnalizacji pożaru wraz z powiadomieniem do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego.  Ćwiczenie zrealizowano prawidłowo bez uwag.

W dniu 28.04.2023 w ramach Dni Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia przeprowadzono ćwiczenia w fabryce mebli Domel w Kępnie. W trakcie ćwiczeń oprócz sprawdzenia warunków ewakuacji i podejmowania próby gaszenia przez pracowników przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego sprawdzono warunki prowadzenia działań gaśniczych podczas pożarów hal magazynowo – produkcyjnych. Założenie ćwiczeń polegało na dotarciu i ewakuacji 4 osób, które w wyniku pożaru nie mogły samodzielnie opuścić obiektu, oraz podjęciu działań gaśniczych. Osobom poszkodowanym udzielano pomocy zgodnie z procedurami dotyczącymi Kwalifikowanej Pomocy Medycznej. Pozoracje medyczne oraz stanowisko medyczne nadzorowali ratownicy medyczni, którzy dość szczegółowo
i skrupulatnie oceniali pracę strażaków. Oprócz tego strażacy doskonalili między innymi:

- techniki rozwinięć linii gaśniczych wewnątrz obiektów wielkopowierzchniowych,

- przygotowanie i realizację zadań przez rotę asekuracyjną,

- praca w strefie zadymionej oraz kontrolę czasu pracy w strefie niebezpiecznej,

- alternatywne sposoby ewakuacji osób poszkodowanych,

- organizacji i tworzenie łączności na potrzeby dużych zdarzeń

- organizacji i tworzenia zaopatrzenia wodnego na potrzeby dużych pożarów.

Po zakończonych ćwiczeniach odbyły się prelekcje zrealizowane przez przedstawicieli odpowiednich służb tj.: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Urzędu Dozoru Technicznego. Podczas prezentacji st.kpt. Grzesiak Mateusz mówił o bezpieczeństwie
i zagrożeniach, które mogą wystąpić czy to w miejscu pracy czy to w domu. Zwrócono szczególną uwagę na tematykę rozmieszczenia podręcznego sprzętu gaśniczego, planów ewakuacji, sposobów i procedur związanych z organizacją i powiadamianiem służb w razie zagrożenia. Dodatkowo  przedstawiono problematykę dotyczącą zagrożeń pożarowych ze strony banków energii oraz baterii w rowerach i hulajnogach elektrycznych.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}