W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Duży pożar w Krekolach

04.06.2021

4 czerwca br. o godzinie 00:24 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o pożarze obory w miejscowości Krekole w gminie Kiwity. Z informacji uzyskanej od zgłaszającego w budynku znajdowały się zwierzęta hodowlane oraz sprzęt rolniczy. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z lidzbarskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej wraz z jednostkami ochrony przeciwpożarowej z Kiwit, Żegot oraz Rogóża .

Zdjęcie przedstawia pożar obory podczas dojazdu na miejsce pomiotów ratowniczych

Strażacy po przybyciu na miejsce dyspozycji zastali w pełni rozwinięty pożar obory z całkowicie spalonym dachem, który częściowo zawalił się do środka. Inwentarz jak również część maszyn rolniczych wyprowadzone zostały z palącego się budynku przez gospodarza przed przybyciem zastępów pożarniczych. Obiekt wyposażony był w instalacje fotowoltaiczną o mocy ok. 15 kWh. Napięcie w instalacji zostało odłączone głównym wyłącznikiem prądu. Bezpośrednio zagrożony był również budynek mieszkalny jednorodzinny, który znajdował się w bliskiej odległości palącej się obory.

 Działania strażaków polegały przede wszystkim na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz jego oświetleniu, podaniu 4 prądów wody w natarci na palący się obiekt, zapewnieniu ciągłości podawania środka gaśniczego zasilając się z naturalnych zbiorników zewnętrznych oraz rozbiórki elementów konstrukcyjnych budynku stwarzających zagrożenie.

 

Po ponad 6 godzinnych działaniach, w których brało udział 25 strażaków, udało się uratować m.in. budynek mieszkalny, stacje paliwową oraz silos paszowy. Po kontroli pogorzeliska ujawniono ciała 6 spalonych zwierząt.

 

Opracowanie: mł.kpt.Damian Stankiewicz

Zdjecia: mł.asp. Piotr Kroczak