W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar w Kobieli

29.05.2021

29 maja br. o godzinie 18:20 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego w miejscowości Kobiela (gmina Kiwity).

Zdjęcie przedstawia strażaków podczas działań związanych z usuwaniem elementów wyposażenia poddasza

Do walki z pożarem zadysponowano trzy zastępy z lidzbarskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz zastępy z OSP Kiwity, Żegoty i Rogóża.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów krajowego sytemu ratowniczo-gaśniczego, zastano dym wydobywający się spod dachówek poszycia dachowego. Potwierdzono pożar w części poddasza użytkowego, w którym panowało również silne zadymienie. Ogień trawił elementy konstrukcyjne znajdujące się  w zabudowie z płyty kartonowo gipsowej.  Technologicznie do celów izolacyjnych użyto wełny szklanej. Mieszkańcy budynku opuścili swoje lokale przed przybyciem zastępów pożarniczych.

Działania strażaków polegały przede wszystkim na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia oraz zlokalizowaniu pożaru. Do tego celu użyto kamery termowizyjnej oraz podręcznego sprzętu burzącego. Dokonano rozbiórki elementów nadpalonych. Wykonano również otwory rewizyjne w połaci dachowej. Na tlące elementy drewniane podano prąd wody w natarciu. Na czas prowadzonych działań energia w budynku była odłączona. Po ugaszeniu ognia i przewietrzeniu pomieszczeń, budynek zostały sprawdzony pod względem obecności tlenku węgla w atmosferze.

Działania strażaków trwały ponad 2 godziny.

 

 

Zdjęcia: archiwum KP PSP Lidzbark Warmiński

Opracowanie: mł.kpt.Damian Stankiewicz