W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacki apel – „Stop Pożarom Traw”

14.04.2021

Zdjęcie przedstawia strażaka walczącego z żywiołem.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego! Wypalanie przyczynia się do niszczenia przyrody. W płomieniach ginie mnóstwo małych zwierząt, gleba ulega dewastacji, a dym jest źródłem toksyn w powietrzu.   W czasie wypalania zniszczeniu ulegają rośliny (ich korzenie i pędy), giną takie zwierzęta jak krety, nornice i inne drobne gryzonie, mogą zginąć zwłaszcza młode, ukrywające się w trawie ssaki leśne - zające, lisy, borsuki, młode sarny. Śmierć w płomieniach czyha też na ptaki i ich gniazda, zagrożone są zwłaszcza ulubione przez wszystkich skowronki. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga wiatr. W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

W 2020 w powiecie lidzbarski odnotowano 26 interwencji związanych z okresowym wypalaniem traw. Liczba ta corocznie spada. Jest to bardzo dobra informacja potwierdzająca wzrost ludzkiej świadomości w danym zakresie. Niemniej jednak dążymy do całkowitego wygaśnięcia tego typu zdarzeń. Apelujemy o rozwagę i odstąpienia od praktyk związanych z wypalaniem suchej trawy. Stwarza to realne zagrożenia dla życia i zdrowia nie tylko ludzkiego. Pamiętajmy!

 

Opracowanie : mł.kpt.Damian Stankiewicz

Zdjęcia: archiwum KP PSP Lidzbark Warmiński

{"register":{"columns":[]}}