W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

77. rocznicę bitwy pod Dębowym Polem –Margrabszczyzną.

29.08.2021

77. rocznicę bitwy pod Dębowym Polem –Margrabszczyzną

W dniu 29 sierpnia 2021 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Lipsku oraz z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Sienno i Rzeczniów na czele
z Komendantem Powiatowym PSP w Lipsku st. bryg. Tomaszem Krzyczkowskim brali udział
w obchodach upamiętniających tragiczne wydarzenia sierpnia 1944 r. w Dębowym Polu - 77 rocznicy bitwy pod Dębowym Polem – Margrabszczyzną, które poświęcone są społeczności Dębowego Pola, która w czasie II wojny światowej oddała swoje życie za wolność niepodległej Polski w walce
z okupantem, sprowadzając tym samym represje i masowe mordy na mieszkańców Dębowego Pola
i okolic.

Uroczyste obchody 77. rocznicy Bitwy pod Dębowym Polem – Margarbszczyną rozpoczęły się od hymnu państwowego i poświecenia nowej polowej kapliczki wraz z ołtarzem,  uroczystą Mszą Św. polową, odprawianą w koncelebrze przez ks. kan. Andrzeja Cieszkowskiego i ks. Gracjana Brody w obecności ks. Arkadiusza Piętowskiego, ks.kan. Zbigniewa Wypchło, ks. kan seniora Wiesława Murzyna. Po uroczystej liturgii nastąpiły przemówienia okolicznościowe oraz uroczyste złożenie wieńców pod pamiątkowym kamiennym pomnikiem.

Podczas uroczystości oddano również honory jedynemu z  żyjących  świadków tragicznych wydarzeń sierpnia ’44 Panu Stanisławowi Fryźlowi. Pan Stanisław niczym żywa karta historii dzielił się
z obecnymi wciąż żywymi w jego sercu i pamięci wspomnieniami. Mimo upływających lat i słusznego wieku Pana Stanisława, ta historia wciąż pozostaje żywa a przed tymi jasnymi i zmęczonymi życiem oczami stoją na powrót młodzi uczestnicy tych tragicznych wydarzeń, wciąż widać przerażenie i strach ówczesnego 14-latka, który nieświadomy jutra staje naprzeciw okupanta, a w uszach wciąż słyszy płacz i krzyk kobiet i dzieci.

Za oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. sprawowanej za pomordowanych i poległych za wolną ojczyznę zadbała Orkiestra Dęta w Siennie pod batutą kapelmistrza Kamila Węgrzyniaka oraz chór Grazioso z Sienna pod kierownictwem Państwa Alicji i Waldemara Sołtysów.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}