W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Apel w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

13.12.2021

Apel

W dniu 13.12.2021r. o godz.8.00 przed siedzibą Komendy Powiatowej PSP w Lipsku odbył się uroczysty apel połączony ze zmianą służby w JRG PSP z okazji 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie. Apel rozpoczął się od dźwięku strażackich syren, następnie dowódca JRG PSP w Lipsku
mł.bryg. Paweł Niewczas złożył meldunek  st. bryg. Tomaszowi Krzyczkowskiemu Komendantowi Powiatowemu PSP w Lipsku o gotowości do rozpoczęcia apelu. Obecni na apelu  wysłuchali i odśpiewali  Hymn Państwowy.

Kolejnym punktem uroczystości było przywitanie przez Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wspólnie z kadrą kierowniczą Komendy Powiatowej PSP w Lipsku, Przewodniczącym Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Wojciechem Dziółko oraz Przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy KP PSP w Lipsku st. kpt. Przemysławem Kawałkiem przybyłych gości : Starostę Lipskiego Sławomira Śmieciucha, Przewodniczącego Rady Powiatu Lipskiego Józefa Sosnowskiego, Radnego Rady Powiatu Lipskiego Jerzego Paska, Komendanta Powiatowego Policji w Lipsku insp. Wojciecha Brandta, przedstawicieli Nadleśnictwa LP Zwoleń Zbigniewa Zamorskiego i Norberta Ciupińskiego, Przewodniczący TPZL „Powiśle”,  Zastępcę Dyrektora Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lipsku Marka Łatę, Dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku Zbigniewa Trysińskiego, a także strażaków i strzelców, którzy zaciągnęli wartę honorową przy strażackim pomniku. Następnie Komendant Powiatowy PSP w Lipsku st. bryg. Tomasz Krzyczkowski  w swoim wystąpieniu przypomniał wydarzenia odbywające się 40 lat temu z nocy z 24 na 25 listopada 1981r. „kiedy to rozpoczął się protest okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej wymierzony w komunistyczne władze. Był to protest w obronie niezależności polskich uczelni, a przede wszystkim w obronie honoru polskiego munduru. Studenci podchorążowie nie zgadzali się na podporzadkowanie zapisom                  ustawy o wyższym szkolnictwie wojskowym, które zakładały, iż podchorążowie mogli być kierowani do tłumienia społecznych protestów. Podchorążowie przeciwstawili się występowaniu w roli funkcjonariuszy represyjnego systemu. Pragnęli chronić ludzkie życie i mienie. Składamy hołd ich męstwu i poświęceniu. Warszawiacy, Rodzice, delegaci z uczelni wyższych i wielkich zakładów pracy gromadzili się pod murami WOSP, solidaryzując się ze strajkującymi. Walka odniosła moralne zwycięstwo, pomimo późniejszej brutalnej pacyfikacji strajku, która nastąpiła 2 grudnia 1981 roku. Studentów i wykładowców siłą usunięto ze Szkoły, często bez możliwości powrotu. Zajęcia wznowiono na początku lutego 1982 roku. Odtąd Uczelnia nosi nazwę   Szkoła Gówna Służby Pożarniczej (SGSP). Strajk podchorążych z 1981r. był strajkiem sumień, strajkiem motywowanym wiernością swemu powołaniu i solidarnością ze współrodakami.” Komendant wspomniał, że likwidacja strażackiego protestu podchorążych WOSP - była sprawdzianem sił represyjnych przed wprowadzeniem stanu wojennego. Poinformował również o filmie nakręconym przez IPN w 2011r. pt. „ Próba Generalna.” , który jest zamieszczony w internecie.

Następnie głos zabrał Starosta lipski Sławomir Śmieciuch, który podziękował zebranym za przybycie, pamięć i organizację apelu. Przedstawił jednocześnie dramat ludzi solidarności, którzy byli represjonowani              w czasie stanu wojennego do których zalicza się obecny z nami Przewodniczący TKK NSZZ „Solidarność” Wojciech Dziółko.

 Na zakończenie przybyłe delegacje złożyły wiązankę kwiatów i zapaliły znicze.  Następnie został odprowadzony poczet sztandarowy Komendy Powiatowej PSP w Lipsku po czym dowódca JRG PSP w Lipsku mł.bryg. Paweł Niewczas złożył meldunek Komendantowi Powiatowemu PSP w Lipsku
o zakończeniu apelu. Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Czas Apokalipsy” , która  następnie została umieszczona w Zespole Szkół Ogólnokształcących        i Technicznych im. Jana Pawła II w Lipsku.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}