Ćwiczenia Jarentowskie Pole
26.06.2026
Ćwiczenia z zakresu zaopatrzenia wodnego na terenie powiatu lipskiego.
We wtorek, tj. 23.06.2026 r. o godzinie 9:30, na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Jarentowskie Pole, gmina Chotcza, odbyły się ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu lipskiego.
Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie działań związanych z zaopatrzeniem wodnym do celów gaśniczych z wykorzystaniem systemu przetłaczania i przepompowywania wody oraz pracy sztabu. Scenariusz zakładał pożar kompleksu leśnego, który objął około 6 hektary powierzchni i stwarzał zagrożenie dla pobliskich zabudowań oraz kolejnych obszarów leśnych.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępy przystąpiły do rozpoznania, zabezpieczenia terenu działań oraz organizacji punktu czerpania wody. Jednym z kluczowych elementów było wykorzystanie rzeki Iłżanki jako źródła zaopatrzenia wodnego. Następnie strażacy budowali linie zasilające, organizowali przepompowywanie wody przez kolejne pojazdy i zbiorniki oraz ćwiczyli utrzymanie ciągłości podawania środka gaśniczego na miejsce pozorowanego pożaru.![]()
![]()
![]()
W ramach założenia realizowano działania w formie natarcia oraz obrony. Część sił prowadziła pozorowane działania gaśnicze w kompleksie leśnym, natomiast pozostałe zastępy zabezpieczały zagrożone tereny i pobliskie zabudowania. Sprawdzano również współpracę pomiędzy jednostkami, organizację łączności, dowodzenie oraz dysponowanie siłami i środkami w trudnym, rozległym terenie.
W ćwiczeniach udział wzięły zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lipskiego:
KP PSP Lipsko
JRG Lipsko
Ochotnicza Straż Pożarna w Solcu nad Wisłą
OSP KSRG Tymienica
OSP KSRG Ciepielów
OSP Maruszów
OSP Wola Pawłowska
OSP Bąkowa
OSP w Chotczy
OSP Sienno
Ochotnicza Straż Pożarna Pawliczka
Ochotnicza Straż Pożarna Rzeczniów
OSP Wola Solecka
Na czas trwania ćwiczeń teren operacyjny powiatu lipskiego zabezpieczał zastęp z OSP KSRG Kochanówka .
W działaniach przewidziano również współpracę z innymi podmiotami, w tym Policją oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Tego typu ćwiczenia są niezwykle ważnym elementem przygotowania jednostek do realnych działań ratowniczo-gaśniczych. Pozwalają sprawdzić gotowość operacyjną, pracę sztabu, skuteczność budowy zaopatrzenia wodnego, pracę sprzętu pożarniczego oraz współdziałanie wielu zastępów podczas większych zdarzeń, szczególnie na terenach leśnych.