W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia lodowe 2024

11.01.2024

Ćwiczenia lodowe na lipskim zalewie

W ramach akcji „Bezpieczne ferie 2024” w dniu 11 lutego br. od godz. 11.00, strażacy z  Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej  w Lipsku szkolili się z zakresu obsługi sprzętu do ratownictwa wodnego i lodowego, ewakuacji osób poszkodowanych pod którymi załamał się lód.

Ćwiczenia przeprowadzono na lipskim zalewie a przebiegały w myśl zasady 5D – dowołaj się, dosięgnij, dorzuć, do wiosłuj, dopłyń. 

 

Od 15 stycznia w województwie mazowieckim rozpoczną się ferie zimowe. Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżali na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa.

 

"Bezpieczne lodowiska 2024”

Apelujemy o rozwagę! Nie wchodź na lód, nie ryzykuj!

Kilka cennych uwag, które mogą przydać się, w przypadku zauważenia załamania się lodu pod kimś lub wpadnięcia do wody:

Co zrobić gdy zarwie się pod Tobą lód?

  • Rozłóżmy szeroko ramiona i nabierzmy dużo powietrza, nie próbujmy pływać;
  • oszczędzajmy siły, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, jeśli posiadamy gwizdek użyjmy go do wezwania pomocy.
  • Za wszelką cenę starajmy się nie wpłynąć pod lód.
  • Jeżeli posiadamy kolce lodowe, przy ich pomocy powoli wyczołgajmy się na lód, a po wydostaniu się z wody przeczołgajmy się dalej, nie wstawajmy.
  • Jeśli nie mamy kolców, mimo wszystko próbujmy się wydostać, cały czas wzywajmy pomocy.

Gdy zauważysz osobę tonącą:

  • W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  • Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  • Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  • Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  • Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

NIE WCHODŹ NA ZAMARZNIĘTE AKWENY - KORZYSTAJ Z BEZPIECZNYCH LODOWISK!

Opracowanie: asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: kpt. Krzysztof Węgorkiewicz

 

Materiały

Bezpieczne Lodowiska 2024

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}