W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ku przestrodze

02.11.2021

Zdarzenie drogowe z udziałem dzikiego zwierzęcia może okazać się bardzo niebezpieczne dla osób podróżujących samochodami. Zagrożenie zderzenia ze zwierzyną leśną wzrasta głównie jesienią, kiedy wśród wielu gatunków zwierząt trwa okres godowy. Oznacza to, że zwierzyna jest bardziej aktywna, za to mniej mniej płochliwa. Hałas samochodów dobiegający z dróg nie zawsze zatem działa na zwierzęta odstraszająco. Szczególnie niebezpieczne pory dnia to świt i zmierzch. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś wybiegnie z lasu.

Zderzenie z Łosiem

W ostatnich dniach służby ratownicze z Lipska otrzymały zgłoszenie o wypadku na drodze krajowej nr 79 w pobliżu miejscowości Lipsko. W łosia przebiegającego przez drogę uderzył samochód osobowy-bus (Ambulans transportowy). Pojazd znajdował się na jednym pasie drogi z uszkodzonym przodem, natomiast martwe zwierzę znajdowało się poza drogą w rowie. Kierujący pojazdem  w wieku około 36 lat oraz pasażer 65 lat znajdowali się obok pojazdu, byli przytomni z zewnętrznymi obrażeniami i zadrapaniami. Pojazd w chwili zdarzenia przewoził chorego ze stacji dializ do miejsca zamieszkania. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym, kierowaniu ruchem drogowym, odcięciu dopływu prądu w pojeździe, oświetleniu terenu działań. Poszkodowane osoby zostały zabrane przez ZRM do szpitala w Lipsku.

Szczególnie ostrożnie należy jeździć w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach zbyt duża prędkość, nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach.

Ku przestrodze!!!

- Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.

- Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.

- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w samochodzie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. Ponadto ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}