W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"NIE" DLA WYPALANIA TRAW

01.03.2023

Wypalanie traw – nielegalne i groźne. Wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania.

NIE dla Wypalania

Wcześnie, bo już w ostatnim tygodniu lutego, rozpocząło się wypalanie traw. Z pożarami traw mamy do czynienia w okresie wiosennym co roku. Mimo, że to nielegalne i grożą za to kary, to w ten sposób ludzie pozbywają się suchych pozostałości starych traw. Brak śniegu, nocne przymrozki które obsuszyły pola i wiatr sprawiły, że już w lutym br. rozpoczął się ten proceder. 

Wypalanie łąk i innych miejsc tego typu jest zakazane, ponieważ podczas pożaru zostaje zniszczona warstwa próchnicy, giną także zwierzęta oraz mikroorganizmy. Po pożarze gleba staje się jałowa i potrzebuje dużo czasu na regenerację. Zdarza się także, że ogień rozprzestrzenia się w niekontrolowany sposób, co bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu.

Wypalanie to przestępstwo
Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.

Opracowanie: asp. Przemysław Iwan

Materiały

Stop Pożarom Traw

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}