W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 46. rocznicy Czerwca '76

25.06.2022

obchody 46. rocznicy Czerwca ’76

W dniu 25 czerwca 2022r delegacja powiatu lipskiego, jak co roku uczestniczyła w uroczystych obchodach „Radomskiego Czerwca” 25. 06. 1976 r. robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. 25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby – Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów. Uczestnicy protestów, przez rządzących nazwani pogardliwie „warchołami”, poddani zostali brutalnym represjom. Byli bici na tzw. ścieżkach zdrowia i wyrzucani z pracy. Niektórzy pozostali inwalidami na całe życie. Do dzisiaj nie zostali osądzeni ani wydający polecenia, ani wykonawcy – członkowie ZOMO i pracownicy SB. Cel protestujących został jednak osiągnięty i władze PRL wycofały się z podwyżek. To wydarzenia Radomskiego Czerwca dały sygnał całemu kraju, że skutecznie można przeciwstawić się komunistycznej władzy. To protest
w Radomiu dał początek polskiej drodze do wolnej i demokratycznej Polski.

Obchody rozpoczęły się przed budynkiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Radomiu. To tu przed laty mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR i to tu 25 czerwca 1976 roku doszło do starć robotników z milicją i oddziałami ZOMO. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło wręczenie medali Pro Patria w uznaniu szczególnych zasług w kultywowanie pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Po wręczeniu odznaczeń delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą znajdującą się na budynku RDLP.

Kolejnym punktem uroczystości było udanie się pod pomnik Radomskiego Czerwca 76' u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, gdzie odprawiona została msza święta pod przewodnictwem Biskupa Radomskiego ks. Marka Solarczyka. W uroczystości wzięły udział   poczty sztandarowe ze sztandarami Komendy Powiatowej PSP w Lipsku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawliczce, Jednostki Strzeleckiej nr 1005 ZS " Strzelec" OSW im. płk Dionizego F. Czachowskiego w Lipsku. W delegacji uczestniczyli:
st. bryg. Tomasz Krzyczkowski Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, Józef Sosnowski przewodniczący Rady Powiatu Lipskiego, Wojciech Dziółko - przewodniczący TKK NSZZ, "Solidarność" w Lipsku, Przemysław Kawałek przewodniczący KZ NSZZ "Solidarność" przy KP PSP w Lipsku, wraz z członkami i dh Paulina Ołowiak reprezentująca Starostwo Powiatowe i Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku. Po uroczystej mszy Św., wysłuchano listu od prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, który odczytał jego doradca. Obecni na uroczystości złożyli wieńce przy pomniku Ludzi Skrzywdzonych przez ówczesną władzę robotników w 1976 r.

Protest robotniczy w czerwcu 1976 roku jest uznawany za początek przemian ustrojowych
 w Europie środkowo-wschodniej. Radomski Czerwiec zaowocował powstaniem jawnej opozycji,
a kolejne wydarzenia torowały już rozpoczętą drogę do wolności.

W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, władze województwa mazowieckiego, powiatu radomskiego i miasta Radomia oraz powiatów z regionu radomskiego, przedstawiciele służb i inspekcji. Obchody Radomskiego Czerwca uświetniła Orkiestra Wojskowa w Radomiu oraz Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Opracowanie: dh Paulina Ołowiak, st. bryg Tomasz Krzyczkowski
Zdjęcia: st. bryg Tomasz Krzyczkowski, Anna Kuna

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}