W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar kotłowni w domu jednorodzinnym

W dniu 11 lutego br. około godziny 21 dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku otrzymał informację o pożarze kotłowni jednego z budynków mieszkalnych w miejscowości Władysławów.

Pożar w kotłowni

Na miejsce pożaru udały się dwa zastępy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lipsku oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Krępy Kościelnej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar śmieci oraz materiału opałowego znajdującego się wokół pieca CO. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych weszli do zagrożonego pożarem pomieszczenia i podali jeden prąd wody.  Następnie nadpalone materiały wyniesiono z kotłowni i dogaszono. Na zakończenie działań pomieszczenia budynku oddymiono, przewietrzono i sprawdzono detektorem wielogazowym.
 

Zima to okres wzmożonego użytkowania pieców centralnego ogrzewania. Pamiętajmy o obowiązku czyszczenia pieca przewodów dymowych ale również zachowania porządku w kotłowni. Pamiętajmy, że w miejscu gdzie składowany jest wysuszony materiał palny do powstania niekontrolowanego procesu spalania wystarczy iskra!

Wzmożony okres dogrzewania się mieszkańców spowodowany jest bardzo niskimi temperaturami oraz brakiem okresowej kontroli przewodów dymowych. W okresie silnych mrozów spalamy znaczne ilości węgla oraz drewna, nie czyszczenie kominów co 2- 3 miesiące  może prowadzić do zapalenia się sadzy w przewodzie dymowym. Pożary sadzy są zdarzeniami, które mogą generować duże koszty właścicielom poprzez np. spalenie poszycia dachu lub odbudowy komina.

Nie Dla Czadu

Lipscy strażacy przypominają: W okresie zimowym często zdarzają się pożary, wybuchy oraz zatrucia spowodowane wydzielaniem się niebezpiecznego tlenku zwanym potocznie czadem. Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny dla człowieka, na skutek działania czadu w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniu narządy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie, czyli układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy.

{"register":{"columns":[]}}