W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary traw i młodego lasu w gminie Chotcza

23.03.2022

POŻAR niekontrolowany proces spalania zachodzący poza miejscem do tego celu przeznaczonym, przynoszący straty materialne; towarzyszy mu występowanie czynników szkodliwych, takich jak: płomień, wzrost temperatury, dym, wybuchy, iskry, toksyczne produkty spalania, a w konsekwencji np. naruszenie konstrukcji budowlanych i urządzeń technologicznych, zniszczenie upraw, lasu itp.

Pożary traw

W dniu 23 marca br. ok godz. 13.30 dodzło do pożaru nieużytków rolnych, łąk oraz lasu (młodnika) w niesjcowości Borowiec gm. Chotcza, na granicy powiatów lipskiego i zwoleńskiego.

W chwili dojazdu pierwszych zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowych pożarem objęte było ok. 0,5 ha młodnika oraz 4 ha nieużytków porośniętych miejscami trzciną oraz pojedyńczymi drzewami. Pożar rozprzestrzeniał się w kierunku północnym. W pierwszej fazie działań przystąpiono do gaszenia młodnika. Po lokalizacji pożaru w tym miejscu kolejne zastępy kierowano do gaszenia nieużytków. Podmokły i trudno dostępny teren (brak dróg dojazdowych) uniemożliwiał dotarcie pojazdami pożarniczymi do frontu i skrzydeł pożaru. Działania gaśnicze realizowano przy użyciu prądów gaśniczych oraz podręcznego sprzętu gaśniczego (tłumic). Ponieważ pożar wystąpił przy granicy powiatów lipskiego i zwoleńskiego równolegle działania na terenie powiatu zwoleńskiego prowadziły macierzyste JOP.

Po lokalizacji pożaru przystąpiono do jego dogaszania. Łącznie spaliło się 19ha łąk i lasu.

Do działań na terenie  powiatu lipskiego zadysponowane było 5 zastępów straży pożarnych z:  KP Lipsko, JRG Lipsko, OSP Chotcza, OSP Ciepielów, OSP Solec nad Wisłą.

 

STOP POŻAROM TRAW

Przełom zimy i wiosny to okres, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności  stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów (największa liczba pożarów traw przypada na marzec i kwiecień).

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

 

https://www.gov.pl/web/kwpsp-warszawa/stop-pozarom-traw

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}