W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2021

Z okazji upamiętnienia 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku w Kościele p.w. Św. Trójcy w Lipsku została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz odbyła się okolicznościowa inscenizacja "Święto Narodowe Trzeciego Maja". Następnie strażacy na cmentarzu parafialnym w Lipsku na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego i przy Krzyżu Katyńskim zapalili znicze oraz złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów. 

Konstytucja 3 maja

Uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich zgromadzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego, uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

Źródło: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/konstytucja-3-maja-1791/

Zdjęcia (5)