W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XX Sztafeta z Ogniem Niepodległości z Ukrainy do Polski

07.11.2021

XX SZTAFETA „OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI”

 XX  Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” organizowana przez Hufiec ZHP Zgierz pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Uroczystości Powiatowe w Lipsku.

XX SZTAFETA ROWEROWA „OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI”

 

Przygotowując się do święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości po raz  XX ruszyła Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” organizowana przez Hufiec ZHP Zgierz pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. W dniu 7 listopada 2021r. sztafeta dojechała do Lipska. Na terenie powiatu lipskiego uroczystość rozpoczęła  się od spotkania w Sali konferencyjnej  Starostwa Powiatowego w  Lipsku, gdzie został odśpiewany hymny państwowy, a następnie głos zabrał Starosta Lipski Sławomir Śmieciuch. Następnym punktem uroczystości było wręczenie medali Stulecia Odzyskania Niepodległości - Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.

Wręczania Medali w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy dokonał Minister Andrzej Dera sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP wraz  z Sławomirem Śmieciuchem Starostą Lipskim.     Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowani zostali:

 Przemysław Bednarczyk, insp. Wojciech Brandt, Wiesława Fiutek, Krzysztof Furmanek, st. bryg. Tomasz Krzyczkowski,  Marek Łata, ks. kan.  Krzysztof Maj, śp. Tadeusz Pękała  ( medal odebrała żona Grażyna i syn Szymon ),  Jan Skrzypczyński, ks. kan.  Zbigniew Wypchło.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej, walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną, twórczość naukową, literacką i artystyczną – przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.

Po nadaniu odznaczeń głos zabrał Pan Minister Andrzej Dera wygłaszając okolicznościowe przemówienie następnie głos zabrał st. bryg. Tomasz Krzyczkowski, który złożył podziękowanie
w imieniu odznaczanych.  

Następnie przystąpiono do wręczenia odznaczeń nadanych przez Ligę Obrony Kraju.

Na podstawie § 5 Regulaminu Krzyża „Za zasługi dla Klubów Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju” –  Złoty Krzyż otrzymał st.kpt. Piotr Czerwonka.  ( druh OSP Lipsko)

Na podstawie uchwały nr 39 Rady Krajowej Ligi Obrony Kraju z dnia 18 grudnia 2020 roku- złoty medal za zasługi dla ligi Obrony Kraju otrzymał Pan Jerzy Zawal. ( druh OSP Pawliczka)

Dekoracji dokonał Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wraz z Starostą Lipskim Sławomirem Śmieciuchem, a gratulacje złożyła Pani Anna Kwiecień Poseł na Sejm RP.  

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez Wiceprzewodniczącego Sekcji Regionalnej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Radomiu Pana Marcina Górkę Medalu Komisji Edukacji Narodowej dla Starosty Lipskiego Sławomira Śmieciucha   Medal Komisji Edukacji Narodowej nadawany jest przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania osobom za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli. 

Na zakończenie Starosta lipski przekazał podziękowania dla komendanta i członków sztafety  Rowerowej  „Ogień Niepodległości” ZHP Hufca  Zgierz oraz przybyłych  gości honorowych i  zaprosił do udziału w dalszej części uroczystości, która przebiegła następująco :

O godzinie 16.40 nastąpiła zbiórka pocztów sztandarowych i delacji przed Starostwem Powiatowym w Lipsku, oraz wspólny przemarsz  przy asyście orkiestry dętej w Siennie  do kościoła św. Trójcy w Lipsku, gdzie odbyła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. kan. Henryk Jagieło dziekan dekanatu lipskiego wraz z ks. kan. Krzysztofem Majem i ks. kan. Zbigniewem Wypchło.  Po zakończeniu liturgii Starosta Lipski Sławomir Śmieciuch  odczytał idee sztafety „Ogień Niepodległości” oraz podziękował kapłanom za odprawioną liturgię.

Następnym punktem uroczystości było przekazanie ognia przez XX Sztafetę przybyłym delegacją z gmin powiatu lipskiego, obszaru chronionego oraz zaprzyjaźnionych samorządów, stowarzyszeń i instytucji.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy pomniku „Milenium” poświęconemu papieżowi Janowi Pawłowi II, który znajduje się na placu kościelnym. W uroczystej mszy świętej udział wzięły delegacje z Mielca, Ostrowca Świętokrzyskiego, gminy Bałtów wraz z  sztandarem Szkoły Podstawowej w Okole  im. Legionów Polskich,  gminy Tarłów wraz z sztandarem Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy o Tarłów w 1915r. w Tarłowie, poszczególne samorządy powiatu lipskiego wraz ze sztandarami oraz jednostki powiatowe      poszczególnych gmin, a także harcerze, strzelcy, leśnicy, strażacy i policjanci.

Po przenocowaniu w Lipsku „Sztafeta” w dniu 8 listopada wyruszyła do Radomia w asyście policji i jednostek ochrony przeciwpożarowej zatrzymując się przy pomniku Dionizego Czachowskiego W Jaworze Soleckim zapalając znicz przy tablicy zmarłego 6.11.1863r. dowódcy powstania styczniowego.  

Kostiuchnówka to niewielka wioska na Polesiu Wołyńskim, która znana jest Polakom z ciężkich walk stoczonych w latach 1915 -1916 przez oddziały legionowe. Krajobraz tej ziemi niewiele się zmienił na przestrzeni minionych lat. Bohaterskie boje legionowe, ze słynną Kostiuchnówka na pierwszym miejscu, rozgrywały się na północnym Wołyniu, na tak zwanym Polesiu Wołyńskim, między Styrem a Stochodem. Bitwę pod Kostiuchnówką można uznać za najważniejszą ze wszystkich bitew stoczonych przez formacje legionowe na froncie I wojny światowej. Po raz pierwszy stanęły obok siebie do walki wszystkie trzy brygady Legionów. Żołnierz polski podjął czynną walkę o wolną Polskę. Oddziały legionowe dzielnie wspierały się w ogniu walki i wspólnie złożyły ofiarę krwi na ołtarzu Ojczyzny. W trzech kolejnych, dramatycznych bitwach pod Kostiuchnówką młodzi strzelcy-legioniści własnym życiem i krwią płacili za Niepodległość Ojczyzny. W trzech zgrupowanych na Wołyniu brygadach legionowych wielki procent stanowili młodzi chłopcy -strzelcy, drużyniacy i harcerze, którzy poszli w bój za ukochanym wodzem Józefem Piłsudskim.

Sztafeta Rowerowa po Ogień Niepodległości to inicjatywa podjęta przez zgierskich harcerzy w roku 2000. Podczas odbudowy cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie, młodzież dowiedziała się o tym, jak przed wojną ich rówieśnicy biegli do Kostiuchnówki z Krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Harcerze z Hufca ZHP Zgierz uznali, że inicjatywa okresu międzywojennego jest godna kontynuowania. Wtedy to zapadło postanowienie, by sztafetą rowerową przywozić Ogień Niepodległości na obchody Święta 11 Listopada do Warszawy, do Grobu Nieznanego Żołnierza. Przez kolejne lata trwania sztafety, do zgierskich harcerzy dołączali harcerze, strzelcy i młodzież z innych miast polskich.

Na trasie przejazdu sztafety, uczniowie i władze samorządowe zaczęli odbierać od harcerzy Ogień, by zapłonął na uroczystościach w ich miastach. W 2008 roku, po raz pierwszy w sztafecie uczestniczyli ostrowieccy Strzelcy-Dariusz Kaszuba oraz Wojciech Lesiak, którzy po raz pierwszy przekazali Ogień Niepodległości ostrowieckim władzom samorządowym, a także strzelcom i strażakom z Lipska, Sienna, Tarłowa, Opatowa i Sandomierza. Następnie do udziału w sztafecie  „Ogień Niepodległości” dołączył powiat lipski a jego przedstawiciel bryg. Tomasz Krzyczkowski 4 krotnie wyjeżdżał na Ukrainę.

 

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}