W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Coraz więcej pożarów budynków mieszkalnych

15.02.2021

Zdjęcie przedstawia dwa samochody strażackie z włączonymi niebieskimi sygnałami ostrzegawczymi stojące wzdłuż ogrodzenia przy budynku mieszkalnym.

Przedłużająca się i mroźna zima powoduje, że dłużej i intensywniej ogrzewamy nasze domy i mieszkania. Niesie to za sobą także ryzyko powstawania większej liczby zagrożeń takich jak pożary sadzy w kominie, zatrucia tlenkiem węgla oraz groźne pożary budynków mieszkalnych. Niestety takie zdarzenia często powstają wskutek zaniedbań - braku przeglądów i konserwacji urządzeń grzewczych, niewłaściwego wykonania przewodów kominowych, brak ich okresowego czyszczenia lub składowanie opału (np. drewna) w miejscach do tego nie przeznaczonych.

W dniu 15 lutego 2021 r. nowodworscy strażacy dwa razy wyjeżdżali do pożarów budynków. Pierwszy miał miejsce w godzinach porannych w miejscowości Lelewo, gmina Nasielsk. Pożar strawił całkowicie drewniany budynek letniskowy, a właściciel budynku, prawdopodobnie próbując samodzielnie gasić pożar doznał oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. W trakcie akcji gaśniczej okazało się, że w małym domku znajdują się aż trzy butle z gazem propan-butan, co stworzyło dodatkowe zagrożenie i wymusiło na strażakach zachowanie szczególnej ostrożności. Budynek zimą był ogrzewany piecem typu "koza". Działania gaśnicze były prowadzone były przez 7 zastępów PSP, OSP i 21 strażaków, niezbędne było też wewanie karetki pogotowia ratunkowego do poszkodowanego w pożarze mężczyzny.

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP otrzymał zgłoszenie o pożarze w domu jednorodzinnym w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul. Bohaterów Modlina. Po dojechaniu na miejsce strażaków okazało się, że na skutek niewłaściwej izolacji kominka nadpaleniu uległy belki drewniane w stropie na długości około 2 metrów,  a dzięki szybkiemu zauważeniu i zgłoszeniu zdarzenia strażakom udało się nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ognia.  W działaniach brało udział 5 zastępów PSP i OSP oraz 16 ratowników. Na miejsce zdarzenia przybył także Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Mazowieckim.

Opracowanie: mł. bryg. Tomasz Wołoszyn

Fot.: st. kpt. Tomasz Jankowski, asp. Andrzej Kordek (JRG PSP), Maciej Zieliński (OSP Nowy Dwór Mazowiecki)

Zdjęcia (4)