W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O pożarnictwie na Wystawie Filatelistycznej

03.06.2021

na zdjęciu widać fragment karty "150 lat warszawskiej straży pożarnej"

st. bryg. Jan Ciętak od kwietnia 1982 roku związany jest z pożarnictwem.  Najpierw pełnił służbę w Zawodowej Straży Pożarnej o/XIV Oława, następnie w Komendzie Wojewódzkiej we Wrocławiu, a od lipca 2006 roku ponownie w Komendzie Powiatowej Oława.  W latach 2010-2017 pełnił służbę na stanowisku Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oławie. I choć w czerwcu 2017 roku przeszedł na zaopatrzenie emerytalne, wciąż żyje ukochaną strażą pożarną. Obecnie  zajmuje stanowisko Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Oławie, często odwiedza strażaków oławskiej Komendy, gdzie zawsze jest mile widziany. I pomimo, iż znamy się od wielu lat, mało kto wiedział o hobby Pana Komendanta – oczywiście, również związanym z pożarnictwem.

- Jak to się zaczęło, skąd taki pomysł, ile trwało zbieranie tej kolekcji?

Jak zawsze, zaczęło się wszystko tradycyjnie i spontanicznie.  Jak każdy młody człowiek, już w dzieciństwie zacząłem zbierać znaczki - pochodziły one przede wszystkim  z listów. W moim dzieciństwie, kiedy nie było Internetu, listy były podstawowym sposobem przekazywania informacji i wiadomości. Wtedy planowałem zebrać wszystkie znaczki jakie zostały wydane. Później na wiele lat to hobby poszło w zapomnienie. Powrót nastąpił w latach 80-tych poprzedniego wieku i raczej było to uzupełnieniem kolekcjonowania  walorów związanych ze służbą w pożarnictwie. Przełomem w podjęciu decyzji o kolekcjonowaniu walorów z tematu pożarnictwa były Zawody w Sporcie Pożarniczym organizowane w Wrocławiu w roku 1986, gdzie byłem oddelegowany do obsługi.  Tam otrzymałem gadżety pamiątkowe z zawodów, które oczywiście mam do dziś. Między innymi, jeden z pierwszych walorów - proporczyk z tych zawodów.

Później  doszły inne walory, takie jak znaczki, karty pocztowe, koperty pierwszego dnia obiegu, okolicznościowe datowniki, które ukazywały się z okazji jubileuszy jednostek zawodowych jak i ochotniczych straży zarówno w kraju jak zagranicą, medale, odznaki, monety, czasopisma i wszystkie inne, gdzie przewijał się temat straży i pożarnictwa.

Uzupełnianie kolekcji trwa do dziś, choć mając  już pewien zasób coraz trudniej znaleźć  ciekawy i rzadki walor.

 - Który/które z walorów, eksponatów było najtrudniej zdobyć?

Najtrudniej zdobyć walor, który jest wydany w małym nakładzie i oczywiście te najstarsze czyli z czasów zorganizowanego pożarnictwa - przełom XIX i XX wieku. Są to na przykład monety kolekcjonerskie wydawane w niskich nakładach oczywiście o tematyce pożarniczej, czasopisma strażackie z początków ich wydawania, reklamy sprzętu. Takie walory na giełdach staroci czy aukcjach pojawiają się rzadko i to raz na kilka lat. W swojej kolekcji posiadam kilka walorów z przełomu XIX i XX wieku. Są to czasopisma strażackie i korespondencja pocztowa.

- Na koniec rozmowy, powiedz co na Twoje hobby mówi żona?

Na początku było "po co zbieram te rupiecie”? Jednak... ciche przyzwolenie było. Mało tego, moja żona miała swój udział w tym, że  część zbieranych walorów znalazła się na wystawie. W miejscu jej pracy (szkoła) działa kółko filatelistyczne. Kiedy jedno z dzieci zdobyło nagrodę na wystawie filatelistycznej, pochwaliła się opiekunowi tego kółka, że mąż ma „pudła” znaczków, oczywiście o straży. I wtedy się zaczęło! Żona i Pan z Koła przekonywali mnie, że muszę to pokazać. Po namowach zostałem zaproszony na spotkanie koła filatelistów aby pokazać zbiory. W tedy też zostałem przyjęty na członka do Koła Filatelistów. 

Aktualnie, to moja trzecia wystawa i myślę, że nie ostatnia. A żona, jak nie pracuję nad następną stroną to mnie pogania, że nie zdążę z następnym ekranem. Jest też moim pierwszym Konsultantem i Sędzią.

Bardzo dziękuję za romowę i życze kolejnych suksesów

Eksponaty można zobaczyć na stronie II Specjalistycznej Wirtualnej Wystawy Filatelistycznej OPEN - Oława 2021, gdzie Jan Ciętak zdobył dwa srebrne medale.

Pożarnictwo. Historia rozwoju sprzętu pożarniczego. Od wiadra do pojazdów pożarniczych.

Pożarnictwo. Straż Pożarna to nie tylko gaszenie pożarów i ratownictwo.

{"register":{"columns":[]}}