W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszyły szczepienia służb mundurowych

26.03.2021

Na zdjęciu widać siedzącego strażaka w ciemnym mundurze koszarowym, który właśnie przyjmuje szczepionkę przeciw COVID-19. Po prawej stronie stoi pielęgniarka, która wykonuje zastrzyk.

Od połowy bieżącego tygodnia rozpoczęły się szczepienia służb mundurowych przeciw COVID-19. Do grupy szczepionej w etapie pierwszym (grupa 1C) należą też strażacy – zawodowi oraz ochotnicy uczestniczący w działaniach ratowniczych.

W piątek, 26 marca 2021 roku w oławskim szpitalu pierwszą dawkę AstraZeneca otrzymało łącznie 52 strażaków. Kolejne szczepienia zaplanowano na przyszły tydzień. Do udziału w Narodowym programie szczepień łącznie zadeklarowało swój udział ponad stu strażaków zawodowych i ochotników z powiatu oławskiego.

Od marca ubiegłego roku strażacy pełnią służbę z zachowaniem szczególnych reżimów sanitarnych. Pomimo stosowania dodatkowych środków ochronnych, odnotowaliśmy kilka potwierdzonych przypadków zachorowania wśród naszej kadry. Komenda, jako urząd, ograniczyła obsługę petentów, sugerując wykorzystanie elektronicznych środków komunikacji. Wdrożone procedury organizacyjne, w tym również zmiana trybu pełnienia służby, pozwoliły jednak uniknąć sytuacji, gdzie konieczne byłoby czasowe wyłączenie jednostki ratowniczo-gaśniczej z działania. Ta kwestia stanowi dla nas zdecydowanie priorytet i liczymy, że rozpoczęty proces szczepień dodatkowo zwiększy naszą odporność w tym zakresie.

Możliwie szybkie zabezpieczenie strażaków przed koronawirusem jest szczególnie uzasadnione, gdyż w czasie waliki z epidemią zdecydowanie częściej wyjeżdżamy do działań z zakresu ratownictwa medycznego, wspierając a nawet zastępując zespoły pogotowia ratunkowego. W ubiegłym roku zdarzeń typowo medycznych było 119. Z kolei, od stycznia br. działania takie prowadziliśmy już blisko 40 razy. Biorąc pod uwagę duże obciążenie zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego, w najbliższym czasie nie możemy zakładać, że sytuacja ta ulegnie poprawie. 

Na zdjęciu widać siedzącego strażaka w ciemnym mundurze koszarowym, który właśnie przyjmuje szczepionkę przeciw COVID-19. Po prawej stronie stoi pielęgniarka, która wykonuje zastrzyk.