W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawdzili gotowość – ćwiczyli współpracę

na zdjęciu widać zbiórkę uczestników ćwiczeń pod kryptonimem POWÓDŹ 2021

W wyniku długotrwałych opadów w południowej części Polski nastąpiło podniesienie stanu wód. Stan rzeki Odry, mierzony na wodowskazie w Brzegu przekroczył 585cm i według komunikatów przewiduje się jego dalszy wzrost. Według Instrukcji Wrocławskiego Węzła Wodnego oznacza to III scenariusz – powódź „woda 15-letnia”. Przewidywany dalszy wzrost poziomu Odry na wodowskazie w Brzegu, zgodnie z komunikatami hydrologicznymi, wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo uruchomienia (biernego i czynnego) Polderu Oława-Lipki.

To tylko, na szczęście, scenariusz ćwiczeń Starosty Oławskiego, w którym uczestniczyły struktury zarządzania kryzysowego powiatu oraz gmin, a także służby, inspekcje oraz straże z terenu powiatu. Aktywnie uczestnicząc w realizacji założeń ratowniczych, strażacy z powiatu oławskiego sprawdzili również założenia Powiatowego Planu Ratowniczego z naciskiem na działania ratownicze podczas zagrożenia powodziowego.

Jak pokazuje historia, zagrożenie powodziowe na terenie powiatu oławskiego może wystąpić. Pomimo iż, po powodzi w 1997 roku oraz tej z 2010 roku wyciągnięte zostały wnioski oraz zmodernizowano sieć zabezpieczeń hydrotechnicznych, woda stanowi ogromnie niebezpieczny żywioł. Pojawiające się w ostatnich latach coraz częściej anomalia klimatyczne powodują, że żywiołu tego nie można bagatelizować.

We wtorek, 7 września br. rozpoczęła się tzw. „część aplikacyjna” ćwiczeń. Pracownicy Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego starostwa powiatowego, na czele ze Zbigniewem Golemo przenieśli się do Komendy Powiatowej PSP w Oławie. Jedno z pomieszczeń komendy jest przeznaczone na pracę Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sytuacji wystąpienia poważnego zagrożenia. Stąd prowadzono korespondencję z przedstawicielami gmin, analizowano możliwe scenariusze oraz przygotowywano schematy decyzji, które mogą być podejmowane w sytuacjach kryzysowych.

Współpracę „w terenie” i rzeczywiste działanie zaplanowano na środę, 8 września br. Pierwsze epizody miały na celu sprawdzenie tzw. zamknięć szandorowych na wałach przeciwpowodziowych na terenie miasta i gminy Oława oraz gminy Jelcz-Laskowice. Jak wiadomo, na terenie powiatu znajduje się polder zalewowy Lipki-Oława. Jego maksymalna pojemność wynosi 38 mln m3, przy powierzchni zalewu 38 km2. Polder otoczony jest wałami przeciwpowodziowymi, które przecinane są drogami. W sytuacji, gdy poziom Odry sięga wysokich wartości, polder zaczyna w naturalny sposób się wypełniać. By zachować ciągłość wałów, na drogach montowane są specjalne zasuwy, zwane szandorami. Ostatni raz, szandory te wykorzystane zostały podczas powodzi w 2010 roku… dzisiaj sprawdzono, czy ten system wciąż działa i zapewnia bezpieczeństwo.

O godzinie 900 rozpoczęto montaż szandorów na wale przecinanym przez ul. Bażantową w Oławie. Następnie sprawdzono skuteczność zamknięć na wale graniczącym z Bystrzycą. W obu przypadkach, konstrukcja zamknięć opierała się na długich drewnianych belkach montowanych w betonowych ścianach i metalowych szynach, pomiędzy którymi umieszczono folię oraz worki z piaskiem. Bardziej nowoczesne rozwiązanie, z wykorzystaniem aluminiowych elementów montażowych przetestowane zostało na drodze wojewódzkiej 455 przed wjazdem do Jelcza-Laskowic, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie, na ul. Leśnej. Czas na ocenę ćwiczeń oraz na wyciągnięcie wniosków nastąpi, ale już teraz można śmiało stwierdzić, że oba te rozwiązania techniczne są skuteczne i dają gwarancję zapewnienia szczelności wałów.

Kolejne epizody realizowane były na terenie Pierwszego Stawu Jelczańskiego. Tutaj sprawdzono sprzęt, który wykorzystywany jest zawsze, w sytuacji zagrożenia powodziowego. Przygotowane zostały trzy stanowiska pomp o dużej wydajności – z JRG Jelcz-Laskowice, OSP Siedlce oraz z gminy Jelcz-Laskowice. Pompy te wykorzystywane były ostatnio w październiku ubiegłego roku, usuwając nadmiar wody z Młynówki Jeleckiej, w miejscowości Łęg. Podobnie jak w ubiegłym roku, dziś również zostały uruchomione sprawnie, a obsługujący je strażacy zdali egzamin ze znajomości obsługi.

Więcej trudności sprawiły ćwiczącym rękawy przeciwpowodziowe, które można wykorzystać przy podniesieniu wałów przeciwpowodziowych lub ich wzmocnieniu. Celowo, podczas ćwiczeń, wykorzystano rękawy różnych typów, by sprawdzić możliwość ich jednoczesnego wykorzystania. Różne rozwiązania techniczne oraz brak doświadczenia w sprawianiu tego sprzętu powodowały określone trudności. W przypadku pokazów, wszystko zawsze się udaje. W przypadku ćwiczeń, chodzi o zweryfikowanie naszych umiejętności oraz wskazanie obszarów, które trzeba doskonalić – podkreślił zastępca komendanta powiatowego bryg. Krzysztof Gielsa, który uczestniczył w przygotowaniu założeń oraz realizacji ćwiczeń. Teraz jest czas na naukę. W sytuacji rzeczywistego zagrożenia nie ma czasu na błędy.

Scenariusz ćwiczeń zakładał również uszkodzenie wałów przeciwpowodziowych, w wyniku działania zwierząt lub sabotażu. Konieczne było więc ewakuowanie grupy osób, przy wykorzystaniu sprzętu pływającego oraz udzielenie im pomocy medycznej. Tutaj do działań wkroczyły zastępy z łodziami z JRG Jelcz-Laskowice, OSP Jelcz-Laskowice i OSP Bystrzyca. Namiot do pomocy medycznej ewakuowanym osobom, oraz samą pomoc zapewnili strażacy z oławskiej JRG.

Podczas zbiórki na terenie Pierwszego Stawu Jelczańskiego, Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń podkreślił znaczenie doskonalenia współpracy pomiędzy przedstawicielami samorządu oraz służbami i strażami. Takie przedsięwzięcia pozwalają na doskonalenie realizowanych działań i bezpośrednio przekładają się na wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oławskiego.

Faktycznie, realizacja ćwiczeń zaangażowała blisko dwieście osób. Działania realizowane były przez przedstawicieli samorządów gmin i powiatu, strażaków zawodowych oraz strażaków OSP z większości oławskich jednostek. Istotny udział mieli również Policjanci, których działania osobiście nadzorował Komendant Powiatowy Policji podinsp. Artur Dobrowolski. W działaniach uczestniczyli również przedstawiciele Lasów Państwowych, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Krzysztof Płatek, strażnicy gminni i miejscy oraz przedstawiciele Wód Polskich z Kierownikiem Nadzoru Wodnego w Oławie Klaudią Kuterą.

Dziękujemy za udział przedstawicielom oleśnickiej oraz średzkiej komendy, którzy rzeczowo i merytorycznie oceniali przebieg ćwiczeń. Rangę przedsięwzięcia, z pewnością podniósł przedstawiciel Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Marek Hajduk.

ćwiczenia sztabowe

szandory przy ulicy Bażantowej

szandory Jelcz-Laskowice ulica Leśna

ratowanie z wody

{"register":{"columns":[]}}