W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Bezpieczny wypoczynek dzieci

Bezpieczne wakacje

Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży w czasie wakacji, strażacy Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzają czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiektach wypoczynku dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem turnusu. Przeprowadzane sąrównież kontrole w trakcie trwania turnusów w ramach nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych.

Państwowa Straż Pożarna będzie sprawować szczególny nadzór nad formami wypoczynku narażonymi na zagrożenia związane z anomaliami pogodowymi tj. kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży, organizowane na otwartej przestrzeni w postaci kempingów, biwaków oraz na polach namiotowych.

Państwowa Straż Pożarna posiada wgląd do "Elektronicznej bazy wypoczynku MEN" stanowiącej  wykaz obiektów zgłoszonych do wypoczynku, posiadających pozytywną opinię.

Bezpieczeństwo obozów harcerskich

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wydał „Wytyczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla harcerskich obozów namiotowych”. Wytyczne te zostały opracowane z udziałem organizacji harcerskich i przesłane im do wdrożenia w ramach obozów, które będą organizowane w okresie letnim. Przedmiotowe wytyczne nie stanowią przepisów prawa, lecz zawierają zbiór zasad, wiedzy oraz dobrych praktyk rekomendowanych do stosowania w zakresie ochrony przeciwpożarowej harcerskich obozów namiotowych, stanowiących miejsce zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Wytyczne zostały opracowane z uwagi na brak regulacji prawych, które określałyby wprost w sposób szczegółowy wymagania w omawianym zakresie. Wytyczne poruszają szereg zagadnień pozwalających prawidłowo przygotować obóz harcerski miedzy innymi:

Zapobieganie pożarowi lub innemu miejscowemu zagrożeniu

  • Zadania i obowiązki organizatora obozu
  • Czynności zabronione
  • Organizacja alarmowania i ewakuacji
  • Postępowanie na wypadek pożaru lub innego miejscowego zagrożenia
  • Zalecenia dodatkowe w zakresie zagrożeń pogodowych
  • Zagospodarowanie terenu obozu
  • Wyposażenie obozu w podręczny sprzęt gaśniczy
  • Rozpalanie ognisk
  • Przechowywanie butli z gazem płynnym i użytkowanie urządzeń gazowych
  • Użytkowanie instalacji elektrycznej i agregatów prądotwórczych
  • Dokumentacja obozu

Wzmocnienie bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami

19 czerwca 2019 roku w Komendzie Głównej PSP podpisano aktualizację „Protokołu uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami”. W dokumencie uzgodnione zostały zasady i procedury postępowania, które będą stosowane zgodnie z obowiązującymi przepisami państwowymi i regulacjami wewnętrznymi poszczególnych sygnatariuszy protokołu. Obejmują one etap przygotowania do obozowej akcji letniej, czas trwania obozu, a także sytuacje zagrożenia życia i zdrowia. Nakładają konkretne obowiązki na komendę obozu harcerskiego, Państwową Straż Pożarną i Policję.

Aktualizacja dokumentu obejmuje przede wszystkim dopracowanie wytycznych w zakresie organizacji wędrownych obozów harcerskich, a w szczególności informowanie służb przez kierownictwo obozu o miejscu wyruszenia, trasie obozu oraz przedziałach czasowych wyznaczonej do przebycia trasy. Ma to na celu zwiększenie świadomości o miejscu przebywania dzieci i młodzieży jak również skrócenie czasu dotarcia służb do obozu w razie wystąpienia zagrożenia.

Opracowanie: KG PSP

Materiały

Wytyczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla harcerskich obozów namiotowych
Wytyczne-w-zakresie-ochrony-przeciwpożarowej-dla-harcerskich-obozów-namiotowych-KG-PSP-czerwiec-2018-r.pdf 0.61MB
Protokół uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami
Protokol-uzgodnien-w-zakresie-wzmocnienia-bezpieczenstwa-na-obozach-harcerskich-pod-namiotami.pdf 0.90MB
{"register":{"columns":[]}}