Podsumowanie interwencji w 2025 roku
02.01.2026
W 2025 roku na terenie powiatu pszczyńskiego jednostki ochrony przeciwpożarowej uczestniczyły łącznie w 1045 interwencjach. Zdecydowana większość tych zdarzeń w liczbie 755 obejmowała tzw. "miejscowe zagrożenia". W minionym roku strażacy gasili również 185 pożarów oraz w 105 przypadkach wyjeżdżali do alarmów fałszywych.
Miejscowe zagrożenia w głównej mierze obejmowały zdarzenia na szlakach komunikacyjnych oraz usuwanie skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Poza jednym dużym pożarem budynku w Warszowicach, odnotowano także sześć pożarów średnich - w tym cztery budynków, jeden lasu oraz jeden traw. Pozostała części działań związana była z płonącą roślinnością oraz zagrożeniami powstałymi w okresie grzewczym.
Wśród alarmów fałszywych podobną ilość stanowiły powiadomienia z instalacji wykrywania pożarów w budynkach oraz przekazane w dobrej wierze przez osoby postronne i mieszkańców. Odnotowano jedno zgłoszenie złośliwe.
Poniżej zamieszczona została szczegółowa ilość interwencji w rozbiciu na gminy.
|
Lp. |
Gmina |
P |
MZ |
AF |
Razem |
|
1. |
Goczałkowice-Zdrój |
12 |
46 |
7 |
65 |
|
2. |
Kobiór |
6 |
70 |
7 |
83 |
|
3. |
Miedźna |
38 |
77 |
9 |
124 |
|
4. |
Pawłowice |
22 |
140 |
13 |
175 |
|
5. |
Pszczyna |
85 |
371 |
59 |
515 |
|
6. |
Suszec |
22 |
51 |
10 |
83 |
Funkcjonariusze pszczyńskiego garnizonu zrealizowali kilkadziesiąt inicjatyw, związanych z propagowaniem bezpieczeństwa – zarówno wśród najmłodszych mieszkańców powiatu jak i seniorów. Najważniejszymi tematami omawianymi podczas spotkań były zasady bezpieczeństwa i sposoby postępowania na wypadek wystąpienia zagrożeń w domach, szkołach i przedszkolach oraz miejscach wypoczynku.
Zarówno strażacy PSP jak i druhowie z jednostek OSP uczestniczyli również w całorocznym procesie doskonalenia zawodowego, szkoleniach oraz ćwiczeniach.
Dziękujemy za wszelkie okazane wsparcie w ubiegłym roku i zapewniamy, że o każdej porze możecie Państwo liczyć na naszą pomoc.