W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powiatowy Dzień Strażaka 2021

1

    W dniu 25.05.2021 na placu przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka. Ze względu na panujący stan pandemii oraz obowiązujące obostrzenia sanitarne miały one bardziej skromny przebieg. Niemniej jednak były one doskonałą okazją do wręczenia strażakom z tutejszej Komendy decyzji o awansach na wyższe stopnie służbowe, odznaczeń oraz nagród za całoroczny trud w budowaniu profesjonalnego  systemu ratowniczego na terenie naszego powiatu. Gospodarzem uroczystości byli Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy bryg. Dariusz Budkiewicz oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Rzeczypospolitej Polskiej w Świdnicy Alicja Synowska, a gościem honorowym Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marek Kamiński. Na uroczystość przybyli goście z samorządów oraz zaprzyjaźnionych służb, inspekcji i straży. Podczas uroczystej zbiórki 4 funkcjonariuszy odebrało Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, 6 czynnych funkcjonariuszy i dwóch w stanie spoczynku otrzymało Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczpospolitej Polskiej przyznał swoje Odznaki dwóm emerytowanym funkcjonariuszom KP PSP w Świdnicy. W korpusie oficerów Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyższe stopnie służbowe nadał 6 funkcjonariuszom tutejszej KP PSP. Komendant Główny PSP na wyższy stopień awansował 2 aspirantów. Z rąk Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało również 13 podoficerów. Miał miejsce również jeden awans w korpusie szeregowych.

    Uroczysta zbiórka była również okazją do wręczenia decyzji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych o włączeniu ich do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Decyzje takie otrzymały jednostki ze Świdnicy i Pastuchowa. Wręczone decyzję są ukoronowaniem kilkuletnich starań zarówno Zarządów Jednostek OSP, władz miasta Świdnicy i gminy Jaworzyna Śl. oraz Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy. Jednostki aby zostać włączonymi do KSRG musiały spełnić szereg wymagań zarówno w zakresie wyposażenia w sprzęt, jak i przeszkolenia ratowników. Nie byłoby to możliwe bez zakupu nowoczesnego sprzętu ratownictwa drogowego zakupionego przy współudziale gminy oraz środków z dotacji MSWIA. Dzięki włączeniu do KSRG dwóch kolejnych jednostek OSP na terenie powiatu świdnickiego dysponujemy już 20 takimi jednostkami, które mogą w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego nieść profesjonalną pomoc również poza terenem własnych gmin.

    Ostatnim punktem uroczystej zbiórki było wręczenie przez Pana Starostę Świdnickiego Piotra Fedorowicza nagród za szczególny wkład pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej powiatu świdnickiego dla 7 funkcjonariuszy KP PSP w Świdnicy.

    Po zakończonej uroczystości zaproszeni goście mieli okazję odwiedzić nowo utworzoną przy Komendzie Powiatowej PSP w Świdnicy Salę Edukacyjną dla Dzieci i Młodzieży.

Zdjęcia (10)