W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań Straży Pożarnej w związku z usuwaniem skutków burzy

20.07.2021

Burza w powiecie zawierciańskim

W dniu 14 lipca przez teren powiatu zawierciańskiego przetoczyła się potężna burza, w wyniku której  Straż Pożarna odnotowała mnóstwo zgłoszeń. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Zawierciu, jak również niezawodni druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych byli w działaniach po kilka a nawet kilkanaście godzin bez przerw. Usuwanie skutków żywiołu trwa w niektórych miejscach do dnia dzisiejszego. 

W dniach od 14 do 18 lipca do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu wpłynęły 334 zgłoszenia dotyczące usuwania skutków nawałnicy. Podczas burz uszkodzone zostały 64 dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Działania Straży Pożarnej polegały przede wszystkim na zabezpieczeniu uszkodzonych dachów, usuwaniu powalonych drzew, wypomopowaniu wody z zalanych budynków oraz ulic. 

W związku nawałnicą ewakuowano wszystkie bazy obozowe harcerzy (w sumie niespełna 600 osoób). Najbardziej dotkniętą skutkami burzy była Baza Obozowa Hufca Ziemii Zawierciańskiej w Kostkowicach, z której ewakuowano blisko 370 osób. Osoby te zostały przetransportowane do Szkoły Podstawowej w Kroczycach gdzie zadysponowano siły i środki w postaci kontenerów kwatermistrzowskich z terenu województwa śląskiego celem stworzenia tymczasowego miejsca pobytu dla ewakuowanych. Sześć osób wymagało pomocy medycznej, co wynikało głównie z dużego stresu w momencie zdarzenia, ich stan nie zagrażał życiu. Na miejscu obecni byli: Wojewoda Śląski - Jarosław Wieczorek, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach - st. bryg. Mirosław Synowiec, Starosta Powiatu Zawierciańskiego - Gabriel Dors, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Zawierciu - bryg. Łukasz Osikowicz, Wójt Gminy Kroczyce - Stefan Pantak, Grupa Operacyjna Śląskiej Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, Grupa Operacyjna Komendy Powiatowej PSP w Zawierciu, Grupa Jurajska GOPR, Policja, ZRM.

Zdjęcia (7)