W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracowity początek miesiąca zawierciańskich strażaków

09.03.2023

Pożar piwnicy

Na początku marca Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu, odnotowało kilka poważnych pożarów, między innymi:

04.03 - Pożar piwnicy w miejscowości Dobra. Jedna osoba po przebadaniu na miejscu przez ZRM nie wymagała hospitalizacji. W działaniach brało udział 5 zastępów straży pożarnej.

06.03 - Pożar dachu w budynku jednorodzinnym w Porębie przy ul. Kopernika. W działaniach brało udział 6 zastępów straży pożarnej. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczo-gaśniczej udało się szybko opanować sytuację pożarową i ogrniczyć w znacznym stopniu zniszczenia. 

06.03 - Pożar piwnicy w budynku jednorodzinnym w Zawierciu przy ul. Lipowej. Działania polegały na podaniu jednego prądu gaśniczego wody do wnętrza piwnicy. W działaniach brały udział 2 zastępy JRG Zawiercie. 

08.03 - Pożar piwnicy w miejscowości Fugasówka. Do akcji zadysponowano 4 zastępy straży pożarnej. Pożar został opanowany poprzez podanie jednego prądu gaśniczego wody do wnętrza piwnicy.

09.03 - Pożar poddasza w budynku jednorodzinnym w Ciągowicach przy ul. Zwycięstwa. Po dotarciu na miejsce zdarzenia wprowadzono ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych, celem zlokalizowania pożaru na poddaszu budynku. W działaniach brało udział 6 zastępów straży pożarnej.

09.03 - Pożar poddasza w budynku jednorodzinnym w Zawierciu przy ul. Wrzosowej. W działaniach brało udział 6 zastępów straży pożarnej. Nie stwierdzono osób poszkodowanych. 

09.03 - zadymienie w budynku wielorodzinnym w Ogrodzieńcu przy ul. Orzeszkowej. Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że doszło do tzw. cofki z pieca C. O. co spowodowało duże zadymienie w piwnicy budynku. 

W większości tych przypadków pożar był spowodowany niedrożnością/nieszczelnością przewodów kominowych lub składowaniem opału w miejscu do tego nie przeznaczonym. Należy pamiętać, że zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}