W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świadczenia ratownicze dla druhów OSP z terenu powiatu zawierciańskiego.

24.06.2022

Świadczenia Ratownicze

Do dnia 24.06.2022r. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu wydał 727 decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego druhnom oraz druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu zawierciańskiego. Stosowne dokumenty są na bieżąco przesyłane do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, który sukcesywnie przekazuje środki świadczeniobiorcom. Do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu praktycznie codziennie wpływają wnioski o przyznanie świadczeń ratowniczych kolejnym druhom,  które na biężąco są rozpatrywane. Długo wyczekiwane świadczenia ratownicze dla strażaków OSP, są wyrazem wdzięczności za ich wieloletnie zaangażowanie w ratowanie zagrożonego życia ludzkiego i mienia.

Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł.

Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (minimum jeden wyjazd rocznie):

  • przez co najmniej 25 lat - w przypadku mężczyzn,
  • przez co najmniej 20 lat - w przypadku kobiet.

Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do Komendanta Powiatowego  PSP w Zawierciu.

Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu:

  • 65 roku życia - w przypadku mężczyzn,
  • 60 roku życia - w przypadku kobiet.

Wypłata świadczenia następuje co miesiąc do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze, a osobie która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od  miesiąca wejścia w życie ustawy, o ile w miesiącu tym spełniała wszystkie niezbędne warunki do nabycia prawa do świadczenia ratowniczego.

 

 

{"register":{"columns":[]}}