W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wybuch gazu przy ul. Szymańskiego w Zawierciu

15.08.2021

Wybuch gazu przy ul. Szymańskiego

O godzinie 14:27 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w jednym z budynków wielorodzinnych przy ul. Szymańskiego w Zawierciu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi ustalił, iż doszło do wybuchu na III kondygnacji budynku wielorodzinnego trzykondygnacyjnego. W wyniku zdarzenia pięć osób zostało poszkodowanych. Jedna osoba z poparzeniami została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego  do szpitala. Jedna osoba, która została zasypana gruzem ze zniszczonej ściany wewnętrznej została wydobyta oraz przekazana ZRM. Pozostałe 3 osoby niegroźnie ranne zostały przekazane pod opiekę ZRM. W trakcie działań na złe samopoczucie zaczęli uskarżać się dwaj policjanci, którzy prowadzili ewakuację osób z budynku na zadymionej klatce schodowej przed przybyciem Straży Pożarnej na miejsce. Działania Straży Pożarnej polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- zakręceniu dopływu gazu do budynku,
- odłączeniu instalacji elektrycznej,
- odgruzowaniu i ewakuacji osoby poszkodowanej,
- podaniu jednego prądu gaśniczego wody na mieszkanie objęte pożarem,
- ewakuacji 20 osób z całego budynku,
- udzieleniu KPP osobom poszkodowanym,
- oddymieniu i przewietrzeniu budynku,
- usunięciu zwisających elementów, stanowiących zagrożenie dla osób postronnych,
- pomiarze stężenia CO.
W działaniach, które trwały blisko 5 godzin brało udział 9 zastępów Straży Pożarnej. Na miejscu obecny był Komendant Powiatowy PSP w Zawierciu, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu, Biegły Sądowy w zakresie pożarnictwa, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Przedstawiciel Zarządzania Kryzysowego miasta Zawiercie, przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej, pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne, Policja, LPR (Ratownik 4), ZRM.
 

 

Zdjęcia (4)