W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16. rocznica katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich

28.01.2022

Na zdjęciu widoczna jest delegacja służb mundurowych w składzie: Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Synowiec, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariusz Krzystyniak, Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Marek Koch oraz Komendant Miejski PSP w Chorzowie bryg. Paweł Nalepka, Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach bryg. Arkadiusz Labocha i Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach st. bryg. Patrycjusz Fudała. Delegacja salutuje pod pomnikiem ofiar katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku.
Po lewej stronie , pod pomnikiem stoją na warcie funkcjonariusze policji.

Dzisiaj mija 16. rocznica zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie. W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, w tym roku nie odbyły się oficjalne uroczystości. 

28 stycznia 2022 roku, w rocznicę tego tragicznego dnia, delegacja służb mundurowych zapaliła znicze i złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tej największej w historii Polski katastrofy budowlanej.
Służby reprezentowali: Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Synowiec, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariusz Krzystyniak, Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Marek Koch oraz Komendant Miejski PSP w Chorzowie bryg. Paweł Nalepka, Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach bryg. Arkadiusz Labocha i Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach st. bryg. Patrycjusz Fudała.

28 stycznia 2006 roku na terenie MTK w Chorzowie odbywała się Wystawa Gołębi Pocztowych, w której uczestniczyło prawie 700 wystawców i miłośników gołębi nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Po godzinie 17.00, pod ciężarem śniegu, zawalił się dach hali wystawowej nr 1. W katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Wydobycie ostatnich ofiar katastrofy było możliwe dopiero po rozebraniu hali, które trwało do 14 lutego 2006 roku. W kulminacyjnym momencie akcji ratowniczej na miejscu zdarzenia pracowało ponad 1.300 ratowników - strażaków, policjantów, ratowników górniczych i medycznych, ratowników GOPR-u, a także żołnierzy.


opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}