W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17. rocznica zawalenia się hali MTK

28.01.2023

Uroczystości 17. rocznicy zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich

Dokładnie 17 lat temu doszło do zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie. W rocznicę tego tragicznego zdarzenia Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz wraz z przedstawicielami służb mundurowych oraz władz samorządowych zapalił znicze i złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tej największej w historii Polski katastrofy budowlanej. 

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej -  Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Rafał Świerczek, Komendant Miejski PSP w Chorzowie bryg. Arkadiusz Labocha, Komendant Miejski PSP w Katowicach st. bryg. Arkadiusz Korzeniewski oraz dowódcy akcji ratowniczej nadbryg. w stanie spoczynku Janusz Skulich, starszy bryg. w stanie spoczynku Czesław Kozak, starszy bryg. w stanie spoczynku Ryszard Popyk. 

- Wszyscy pamiętamy ten mroźny wieczór 17 lat temu i ten dach, który o godzinie 17.15 zawalił się na setki wspaniałych ludzi, tak kochających te ptaki Śląska. To była największa katastrofa budowlana w Polsce, ale też największa akcja ratunkowa w Polsce. W tym miejscu należy podziękować wszystkim tym, którzy nieśli pomoc. 1 300 ratowników, ponad 100 jednostek Straży Pożarnej, GOPR, Pogotowie Ratunkowe, wojsko, ratownictwo górnicze, wszyscy byli tutaj, żeby ratować. Dzisiaj wszyscy jesteśmy po to, żeby pamiętać. I za to pragnę Państwu podziękować. – mówił Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz

28 stycznia 2006 roku na terenie MTK w Chorzowie odbywała się Wystawa Gołębi Pocztowych, w której uczestniczyło prawie 700 wystawców i miłośników gołębi nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Po godzinie 17.00, pod ciężarem śniegu, zawalił się dach hali wystawowej nr 1. W katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Wydobycie ostatnich ofiar katastrofy było możliwe dopiero po rozebraniu hali, które trwało do 14 lutego 2006 roku. 

Zdjęcia: ŚUW

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}