W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia „NITROERG S.A BIERUŃ 2022”

23.11.2022

Ćwiczenia „NITROERG S.A BIERUŃ 2022”

23 listopada 2022 roku na terenie zakładu NITROERG S.A. w Bieruniu odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „NITROERG 2022”. Ich celem była weryfikacja Zewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego dla ZDR NITROERG S.A Bieruń, przedstawienie planu przedstawicielom służb i podmiotów współdziałających oraz omówienie przyjętych scenariuszy awaryjnych, ze szczególnym uwzględnieniem terenów i obiektów znajdujących się poza granicami zakładu, a położonych w prognozowanych strefach zagrożenia.

Scenariusz, który został przygotowany przez organizatorów ćwiczeń zakładał m.in. pożar wewnętrzny w budynku znajdującym się na terenie zakładów oraz pożar lasu, który stwarzał zagrożenie dla magazynów z materiałami wybuchowymi na ich terenach.

Tegoroczne ćwiczenia miały także na celu doskonalenie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych związanych z powstawaniem awarii przemysłowych, doskonalenie prowadzenia działań z zakresu KPP oraz sprawdzenie zasad postępowania pracowników na wypadek powstania awarii na terenie zakładu. 

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach. W manewry zaangażowane była jednostki ochrony przeciwpożarowej z Tychów i Pszczyny, pluton gaśniczy nr 1 BĘDZIN, pluton zaopatrzenia wodnego nr 1 „MAGISTRALA - KATOWICE” oraz inne podmioty współpracujące - Policja, LPR, władze samorządowe. Ze strony zakładów obecne były osoby kluczowe w podejmowaniu decyzji w sytuacjach kryzysowych.

Tego rodzaju ćwiczenia realizowane są systematycznie i mają na celu praktyczne sprawdzenie przygotowania służb do sytuacji zagrożenia. Są doskonałą okazją do przećwiczenia obowiązujących procedur w zakresie bezpieczeństwa oraz pozwalają na ocenę współpracy pomiędzy jednostkami zaangażowanymi w prowadzenie działań ratowniczych podczas rzeczywistego zdarzenia.

Opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}