W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Groźny czad

21.06.2021

Ilustracja przedstawia na szarym tle czerwony napis Uwaga! Tlenek węgla, pod spodem trójkątny znak ostrzegawczy z wykrzyknikiem, poniżej graficzne przedstawienie oka, ucha i nosa z czerwonymi znakami x, symbolizujące niewykrywalność tlenku węgla wzrokiem, słuchem lub węchem. W dolnym, prawym rogu napis KW PSP Katowice.

W ostatnim tygodniu (od 14 do 21.06.2021r.) Państwowa Straż Pożarna w województwie śląskim odnotowała aż 93 zdarzenia związane z uwolnieniem się tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Prawdopodobną przyczyną zdarzeń były niesprawne piece gazowe, niedrożne przewody kominowe oraz ciąg wsteczny w przewodach spalinowych, powstający w wyniku różnego rodzaju anomalii pogodowych np. zawirowań powietrza. 

18 czerwca br. stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Gliwicach otrzymało zgłoszenie z WCPR dotyczące wykonania pomiarów tlenku węgla w budynku wielorodzinnym  przy ul. Czajki. Po dojeździe na miejsce strażacy otrzymali informację, że w jednym z mieszkań zasłabło w łazience dziecko, które zostało zabrane do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego. Łącznie do szpitali z objawami podtrucia tlenkiem węgla przewieziono 7 osób w tym 2 dzieci. Strażacy przewietrzyli cały budynek oraz wykonali pomiary na obecność tlenku węgla we wszystkich mieszkaniach w pionie. 

W sobotę, 19 czerwca br. doszło do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla w jednym z mieszkań przy ul. Markiefki w Katowicach. Stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach otrzymało zgłoszenie o zasłabnięciu 24 letniego mężczyzny w łazience. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej, stwierdzono że w mieszkaniu znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Strażacy natychmiast przystąpili do resuscytacji, którą kontynuował przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego. Niestety, pomimo podjętych działań lekarz stwierdził zgon mężczyzny.
Strażacy przewietrzyli cały budynek, a następnie wykonali pomiary na obecność tlenku węgla w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia, jak również w pozostałych lokalach w budynku i na klatce schodowej. Sprawdzili również poziom nasycenia tlenu we krwi wszystkim mieszkańcom  – łącznie przebadano 19 osób, u nikogo nie stwierdzono nieprawidłowości w tym zakresie. 

Pamiętajmy, że tlenek węgla jest groźny nie tylko w sezonie grzewczym !
Zadbaj o właściwy stan techniczny instalacji oraz urządzeń grzewczych!
Wyposaż się w czujnik tlenku węgla!

Więcej informacji na temat kampanii PSP na podstronie "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"


 

 

{"register":{"columns":[]}}