Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Cieszyna z wizytą w Komendzie Wojewódzkiej PSP
22.08.2025
22 sierpnia 2025 roku członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Cieszynie mieli wyjątkową okazję odwiedzić Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
Wizyta rozpoczęła się spotkaniem na sali sztabowej ze st. bryg. Damianem Legierskim - Śląskim Komendantem Wojewódzkim PSP, który przybliżył młodym druhom organizację straż pożarnej w województwie - funkcjonującą w naszym województwie sieć jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz funkcjonowanie Śląskiego Batalionu Centralnego Odwodu Operacyjnego, omówił również rolę komendy wojewódzkiej w systemie bezpieczeństwa oraz jej strukturę organizacyjną.
Następnie uczestnicy wysłuchali prelekcji „Bezpieczne wakacje”, podczas której przypomniano najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Na zakończenie tej części wizyty z uczestnicy poznali Beboka Floriana - fikcyjną postać śląskiej straży pożarnej, która edukuje o bezpieczeństwie. W dalszej częsci wizyty młodzież udała się na plac wewnętrzny komendy, gdzie przygotowano pokaz specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego przez strażaków – m.in. sztabowy samochód dowodzenia i łączności (SDŁ) z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, lekki samochód ratownictwa medycznego SLRMed z Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu, służący do zabezpieczania medycznego długotrwałych działań ratowniczych lub zabezpieczania lądowań śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) oraz robota do działań rozpoznawczych IBIS z Komendy Miejskiej PSP w Katowicach. Zaprezentowała się również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Bytomia. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez funkcjonariuszy z Ośrodka Szkolenia PSP w Katowicach.
Spotkanie było dla młodych druhów cenną lekcją, która z pewnością pogłębiła ich wiedzę o pracy strażaka i zasadach bezpieczeństwa.
opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach